Filistin Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesinde yoğun bakımda tutulan 39 bebeğin oksijen yetersizliği yüzünden vefat ettiğini duyurdu.

HASTANE HİZMET DIŞI BIRAKILDI

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun yoğun saldırıları sonucu Şifa Hastanesi'nin hizmet dışı kaldığını duyurdu. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail ordusunun hastaneyi kuşatma altına aldığını ve içerisinde hareket eden her şeyi hedef aldığını belirtti.

İHA'LARIN YOĞUN UÇUŞLARI VE MAHSURLUK

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'e ait insansız hava araçlarının (İHA) hastane üzerinde yoğun uçuşlar gerçekleştirdiğini ve bu durumun hastanede kalanları tehlikeye attığını ifade etti. Hastane personelinin ve hastaların mahsur kaldığını aktardı.

YOĞUN BAKIM VE ÇOCUK BÖLÜMLERİNDEKİ DURUM

Hastanenin yoğun bakım ve çocuk bölümlerinde hizmetler durduruldu. Oksijen cihazlarının çalışmaması nedeniyle iki hasta hayatını kaybetti ve diğer hastalar da ciddi tehlike altında.

AMELİYAT BİNASININ DURUMU

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra ayrıca, İsrail'in hastanenin ameliyat binasının beş katını hedef aldığını ve yoğun saldırılar nedeniyle hastane personelinin bir bölümden diğer bölüme geçemediğini vurguladı.

ÖNCEKİ AÇIKLAMA

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ise, “İsrail güçlerinin, içerisinde hareket eden her şeyi hedef alması nedeniyle Şifa Hastanesi hizmet dışı kaldı.” denilmişti. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "Şifa Hastanesindeki oksijen makinelerinin durması nedeniyle bazı hastaları kaybettik." bilgisini vermişti.

GAZZE'DEKİ ŞİFA HASTANESİ'NE BOMBALI SALDIRI

İsrail hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, Gazze Şeridi'nde bulunan Şifa Hastanesi'nin ameliyathane bölümünü hedef aldı. Gazze İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bu saldırı İsrail'in "askeri amaçlarla kullanıldığı" iddiasıyla gerçekleştirildi ancak Gazze hükümeti, Hamas, hastane yönetimi ve doktorlar  bu iddiaları kesin dille reddediyor.