İstanbul’da Silivri açıklarında dün akşam meydana gelen 3,1'lik deprem beklenen büyük 'Marmara Depremi' öncesi endişelere neden oldu. Depremin öncü mü yoksa artçı mı olduğu tartışılırken uzman isimden rahatlatan bir açıklama geldi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından Silivri depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kumburgaz fay hattına dikkat çeken Görür, vatandaşları da uyardı. 

“DEPREM KUMBURGAZ FAYI ÜZERİNDE”

Silivri'deki hareketlilik sonrası çoksa soru ve mesaj aldığını söyleyen Görür, “Hep söylüyoruz hiç kimse kolay kalay bu deprem öncüdür diyemez. Evet bu üçlük deprem endişe ettiğimiz Kumburgaz Fayı üzerinde ama bu fayın batı ucunda krip nitelikli küçük sarsıntılar ara sıra oluyor. Bu da muhtemelen onlardan biri." dedi.

"Endişe edilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Özellikle gaz çıkışlarına bağlı küçük depremler de batı Marmara’da yaygın” diyen Görür mesajını ufak bir uyarı ile noktaladı.

"YÖNETİCİLERİMİZDEN TALEP EDİN"

Görür, “Millet olarak depremleri durduramayız ama deprem dirençli yerleşim alanları yapabiliriz yöneticilerimizden talep edin” ifadelerini kullandı.