Türkiye, cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oy kullanmak üzere sandık başına gidiyor. Bu süreçte siyasiler de art arda oy kullanacakları sandıklara giderek oy verme işlemini gerçekleştiriyor. Oy kullanan siyasi isimler, sonrasında kameraların karşısına geçerek açıklamalar da yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylarını kullanmak için Üsküdar Kısıklı'daki konutlarından saat 12.00'da Saffet Çebi Ortaokulu'na geldi. Okul bahçesini dolduran vatandaşların sevgi gösterilerinde bulundu. Erdoğan'ı okula girişinde Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile "3279" numaralı sandığın bulunduğu sınıfa girerek, sandık görevlileriyle tek tek tokalaştı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, gerekli kontrolün yapılması için kimliklerini sandık görevlilerine verdi. Emine Erdoğan'ın oy zarfını sandığa atmasının ardından Erdoğan kabine geçerek oyunu kullandı ve zarfı sandığa attı. Öte yandan, Saffet Çebi Ortaokulu’nda 380 seçmen oy kullanacak.

2'NCİ TURUN BİR İLK OLDUĞUNA VURGU YAPTI

Oy zarfını attıktan sonra gazetecilere konuşan Erdoğan, “Öncelikle Türk demokrasi hayatımızın ilk defa iki turlu bir seçime şahit oluyoruz. Birinci tur malum 14 Mayıs’ta gerçekleşmişti ikinci turda 28 Mayıs’ta kullanmış oluyoruz. Sadece iki aday söz konusu ve bu iki adaya halkımız oylarını vereceği içinde çok seri bir şekilde bugün ki oylama bitecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa şahit olduğumuz bir vaka bu dünya tarihinde yüzde 90’a varan katılımda başka bir ülke yok. Ülkemiz milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU DA OYUNU KULLANDI

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Çankaya ilçesindeki Arjantin İlkokulu'nda 4221 numaralı sandıkta oylarını kullandı. Kılıçdaroğlu çiftine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen eşlik etti. Sandık görevlileri ile tokalaşarak okuldan ayrılan Kılıçdaroğlu'na vatandaşlar da sevgi gösterisinde bulundu.

Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Baskıdan, otoriter bir yönetimden kurtulmak için bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi ve özgürlüğün gelmesi için bütün vatandaşlarımı sandığa davet ediyorum. Oylarını kullansınlar, oylarını kullandıktan sonra da sandıklara sahip çıksınlar. Çünkü bu seçim çok zor koşullarda gerçekleşen bir seçimdir. Her türlü karalama, her türlü iftira yapıldı. Ama ben halkın sağ duyusuna güveniyorum. Mutlaka bu ülkeye demokrasi gelecek, özgürlük gelecek. İnsanlar huzur içerisinde bu ülkenin cadde ve sokaklarında gezebilecekler. Ve siyasetçileri de özgürce eleştirebilecekler. Oy kullanan ve oyunun hakkını arayan bütün vatandaşlara teşekkürlerimi gönderiyorum" dedi.