Slovenya hükümeti, bugün düzenlenen oturumda Filistin Devleti'ni tanıma kararını değerlendirdi. Başbakan Robert Golob, oturumun ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filistin'i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde, 1967 sınırlarıyla, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımaya karar verdiklerini belirtti.

DÜŞMANLIKLARIN SONA ERMESİ ÇAĞRISI

Başbakan Golob, "Bu kararın tek bir mesajı var; düşmanlıkların derhal sona ermesi ve rehinelerin derhal serbest bırakılması isteğimiz. Bu karar, İsrail Devleti'ne ve kimseye karşı bir karar değildir." dedi. Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanması ve iki devletli çözüm yönünde hareket edilmesi için bugünün doğru zaman olduğuna inandıklarını ifade eden Golob, hükümetin bugünkü kararının olumlu sonuçlanmasını ve herkese örnek olmasını diledi.

MECLİSTEN DESTEK İSTENDİ

Golob, söz konusu kararı meclise ileteceklerini ve milletvekillerinden destek istediklerini belirtti. Slovenya Meclisinin, Filistin Devleti'nin tanınması maddesini görüşmek üzere gelecek hafta toplanması bekleniyor.

DİĞER ÜLKELERİN DE TANIMA KARARI

Bu arada, İspanya, Norveç ve İrlanda da 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen tanıma kararı almıştı. Slovenya'nın bu adımı, Orta Doğu'da barış ve istikrar çabalarına katkı sağlamayı hedefliyor.

Editör: Mevlüt Peker