Abluka altında bulunan Gazze'de meydana gelen son çatışmalarda bir İsrail askerinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yerel medya, son bir gün içinde Gazze'deki çatışmalarda toplamda 12 İsrail askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ordusu, önceki gün Gazze'nin kuzeyinde gerçekleşen çatışmalarda 2 askerin, bu sabah ise 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARI

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'in Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere tepki olarak geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırının ardından İsrail ordusu, Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

İsrail makamları, Gazze'den gelen saldırılarda toplamda 326'sı asker olmak üzere 1.400'den fazla İsraillinin yaşamını yitirdiğini ve 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı. Ayrıca İsrail Ordu Sözcüsü, Gazze'de bulunan el-Kassam Tugayları'nın kontrolünde 240 İsrailli rehinenin bulunduğunu belirtti.

Öte yandan, Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda 3.542'si çocuk, 2.187'si kadın toplamda 8.525 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve 21.643 kişinin yaralandığını ifade etti. Ayrıca, İsrail'in Batı Şeria'daki faaliyetleri neticesinde 130 Filistinli hayatını kaybederken, yaklaşık 2.000 Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu 26 Ekim'den itibaren Gazze'de kara harekatını yoğunlaştırdı ve hava saldırılarını da artırdı. Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşlarından Şifa Hastanesi de, İsrail saldırılarının hedefleri arasına girdi.

Kaynak: AA