Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, İsrail'in Halep Havalimanı'na hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bazı askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre SANA, İsrail savaş uçaklarının Lazkiye bölgesinden kalkarak yerel saatle 13.25'te Halep Havalimanı'na yönelik bir hava saldırısı başlattığını belirtti. Saldırı sonucunda havalimanının pistinin hasar aldığı ve faaliyetlerin durdurulduğu aktarıldı.

SURİYE'DE İSRAİL SALDIRILARI

Önceki saatlerde İsrail'in, Suriye'nin güneyindeki Dera bölgesinde bir Suriye ordusu karargahına saldırıda bulunduğu ve bu saldırı sonucu 8 askerin hayatını kaybettiği, 7 askerin de yaralandığı bilgisi gelmişti.

Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de "Aksa Tufanı" adlı bir operasyon başlatmıştı. Bu operasyonun ardından İsrail, 12, 15 ve 21 Ekim tarihlerinde Suriye'nin Şam ve Halep şehirlerinde bulunan havalimanlarına saldırı gerçekleştirdiği biliniyor.

İsrail, 2011 yılında başlayan iç savaştan bu yana Suriye'deki İran yanlısı gruplara ve Suriye ordu mevzilerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Bu saldırılarla ilgili resmi bir açıklama yapmayan İsrailli yetkililer, genelde bu tür olaylarda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Dera ili ise, 2018 yılından itibaren Suriye ordusunun denetiminde bulunuyor.

Kaynak: AA