Suriyeli bir kişinin 5 yaşındaki Suriyeli bir çocuğa istismar iddiası üzerine Kayseri’de çıkan olaylar sonrasında Suriye’de Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerde yaşanan karışıklıklarla ilgili iki önemli isimden açıklama geldi.

"PROVAKATÖRLERE UYMAMAMIZ GEREK"

Pazar günü Kayseri’de ve ardından Suriye’de meydana gelen karışıklıklarla ilgili “Provokatörlere uymamamız gerek” diyen  II. Kolordu Komutanı Fehim İsa, “Özgürleştirilmiş bölgelerde görevini yerine getiren Türk kardeşlerimize saldıran kamu malları ile özel mülklere zarar vermen provokatörlere uymamamız gerek fitne ateşi yakan fitneye körük ile gidenlerin peşine takılmamamız gerek. Türk bayrağına saygılı olmamız gerek mübarek devrim bayrağımızın bizim için kutsal olduğu gibi Türk bayrağı da Türk kardeşlerimiz ve bizim için kutsal ve önemlidir. Son olarak özgür halkımızı akıllı ve bilinçle olmaya davet ediyoruz özgürleştirilmiş bölgeleri belirsizliğe sürüklememeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞAMİYE CEPHESİ KOMUTANI: "HALKIMIZI İTİDALLİ DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Şamiye Cephesi komutanı Ebul İz de Suriye halkının mücadelesinde yanlarında olan Türk halkının bir takım ırkçılarla karıştırılmaması gerektiğine işaret etti. Kurtarılan bölgelerin yaşadığı güvenlik ve istikrarın sürdürülmesinin öneminin altını çizen İz, “Bu açıdan bakıldığında Cephe El Şamiye liderliği, üyelerine güvenlik ve emniyeti sağlamak, kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile bunların çalışanlarını korumak için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiği konusunda talimatlar yayınladı. Bu nedenle devrimci halkımızı itidalli davranmaya ve meşru taleplerini barışçıl bir şekilde ifade etmeye çağırıyoruz” dedi.

“Sivil barışı korumanın” önemine değinen Şamiye Cephesi komutanı İz, “Ayrıca insanlara veya mallara yönelik her türlü sabotaj veya suistimal eylemini de güçlü bir şekilde kınıyoruz ve barışçıl hareketin, barış içinde bir arada yaşamanın ve halkın tüm bileşenleri arasındaki karşılıklı saygının imajını çarpıtanlardan hesap sormak için çalışacağız” ifadelerini de kullandı. Müşterek Kuvvetler ise “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilgili kurumlarıyla temas halinde bulundukları” ifade ederek, “Özgürleştirilmiş Bölge halkını fitne sahiplerinin peşinden gitmemeye” çağırdı.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu