Çeşitli ülkelerde farklı şekilde tüketilen tahin, ülkemizde ise sıklıkla pekmez karıştırılarak yenir. Günde 2 kaşık tahin yemenin vücuttaki zehirleri yok edecek tesire sahip olduğunu ifade eden beslenme uzmanları kahvaltı soflarımızdan eksik olmayan tahinin faydalarını şu şekilde sıralıyor:

 • Tahin, vücuttaki zehiri yok edebilen tek gıdadır, en kuvvetli besindir. 
 • Günde iki kaşık yenilen tahinde, bir kilo bifteğe eşdeğer proteinin olduğu söylenmektedir.
 • Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yaptığı toksinlere karşı koruma sağlar.

Tahin, çok iyi bir bakır, manganez ve amino asit metiyonin kaynağıdır. Tahin, birer sağlıklı yağ asidi olan, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından da iyi bir besin kaynağıdır. İyi bir protein kaynağı olan tahini, vejeteryan olarak beslenen kişiler rahatlıkla tüketebilir. Üstelik tahinin şeker ve doymuş yağ oranı oldukça düşüktür.

İŞTE TAHİNİN FAYDALARI

 • Kalp Sağlığı 

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, yağ türlerinden biri olan doymamış yağların sağlık ve kalp sağlığı açısından faydaları bulunmaktadır. Kardiovaskuler hastalık riskini düşüren tahin, omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tahin ihtiva ettiği omega 3 yağ asitleri sayesinde, iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovasküler hastalıklara mani olmaktadır.

 • Bağışıklık Sistemi 

Tahin, bağışıklık sistemini destekleyen 4 ana madde olan çinko, demir, bakır ve selenyum mineralleri bakımından zengindir. Günlük sadece 1 tatlı kaşığı miktarında alınan tahin, günlük alınması lazım gelen bakır miktarının % 26’sını, çinko miktarının % 9’unu, demir ve selenyum miktarının ise % 12’sini sağlamaktadır.

 • Kemik Sağlığı 

Susam kemik sağlığını koruyucudur ve dolayısı ile susam yağından elde edilen tahin de kemik sağlığına iyi gelir ve kemiklerin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Tahin, yüksek oranda kalsiyum, bakır ve magnezyum minerali ihtiva etmektedir. 1 tatlı kaşığı tahin, 88 miligram kalsiyum vardır. Tahin, bilhassa kalça ve omurga kemiklerini muhafaza edip korumaktadır.

 • Anemi 

Tahin ve tahinin ana maddesi olan susam, anemiye karşı koruyucudur. Sadece bir tatlı kaşığı tahin, 2 miligram demir ihtiva etmektedir. 2 miligram demir ise, günlük alınması gereken demir miktarının yaklaşık %15 ine denk gelmektedir.

 • Kolesterol 

Fitosteroller, bitkilerin bileşiminde bulunan bir kimyasal bileşendir ve kolestrol ile çok benzer kimyasal hususiyetlere sahiptir. Yeterli miktarda alınan fitosterollerin, kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğüne inanılmaktadır ve hatta kanser riskini düşürdüğü konusunda fikir ortaklığı bulunmaktadır.

 • Vaskuler ve Solunum Sistemi Sağlığı 

Yapılan birçok çalışma, tahinin yapısında bulunan magnezyumun, solunum yolları hastalıklarını önlediğini desteklemektedir. Tahin, içinde bulunan magnezyum minerali yardımı ile yüksek tansiyonu düşürmektedir ve kalp krizine yol açan faktörler ile mücadele etmektedir. Felç oluşumu riskini düşüren tahin, trigeminal kan damarı spazmını önlemeye yardımcıdır. Trigeminal kan damarı spazmı ise, migren ataklarını tetikleyen bir tesir göstermektedir.

 • Beyin Sağlığı

Tahin, içinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri yardımı ile, duygusal optimize sağlığını, beynin fonksiyonlarını destekler. Alzheimer hastalığı gelişimini yavaşlatan omega 3 yağ asitleri, hafızayı ve düşünmeyi geliştirir. Tahinin yapısında bulunan manganez minerali de, sinir hücrelerinin ve beynin fonksiyonlarını destekler.

 • Romatizmal Hastalıklar 

Bakır minerali, romatizmal artrit den kaynaklanan, kemiklerde şişkinlik ve ağrılar şeklinde kendini gösteren hastalıkların şiddetinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bakır bakımından zengin bir besin kaynağı olan tahin, eklem kemiklerinin sağlığını koruyarak romatizma riskini azaltır.

 • Kas Sağlığı 

Tahin, %20 oranında saf protein ihtiva etmektedir. Bundan dolayı tahin, kasların kuvvetli kalmasını sağlamaktadır. Bilhassa ağır antrenman ve egzersiz sonrası tüketilen tahin, kasları kuvvetlendirir ve korur.

 • Karaciğer Detoksu 

Tahin, karaciğerin zararlı maddelerden temizlenmesi için ideal bir detoks hususiyeti olan besin maddesidir. Omega 3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin olan tahin, karaciğeri temizler ve karaciğerin daha sağlıklı iş görmesine yardımcı olur.

 • Sindirim Sistemi 

Diğer çoğu gıdalara göre, sindirim sistemi tarafından oldukça rahat şekilde sindirilen tahin, sindirim sistemini yormadığı için, sindirim sistemi organları için faydalı bir besin kaynağıdır.

 • Parlak Saçlar 

B vitaminin hemen her çeşidini ihtiva eden tahin, sinir hücrelerini ikaz edip uyarmaya yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığını büyük oranda korur. Bundan dolayı tahin, saç köklerinin beslenmesini ve saçların daha sağlıklı, parlak olmasını sağlar.

 • Cilt 

B vitaminin hemen her çeşidini ihtiva eden tahin, sinir hücrelerini uyarmaya yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığını büyük oranda korur. Bundan dolayı tahin, cildin beslenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Cildinizin daha aydınlık ve sağlıklı olması için, tahini kullanarak bir cilt maskesi yapabilirsiniz.

 • Antioksidan 

Tahinin sağlığa olan birçok müsbet yani olumlu etkisinin altında, tahinin sahip olduğu antioksidan etkisi bulunmaktadır. Tahinin, anti- iltihap etkileri, astım ve solunum yolları problemlerine karşı koruyucu olması, bağışıklık sistemini koruması gibi birçok etkisi, tahinin antioksidan hususiyetinden kaynaklanmaktadır.

BESİN DEĞERLERİ

1 tatlı kaşığı tahin için besin değerleri şu şekilde:

Kalori: 89

Toplam yağ:  7.95 g / %12

Doymuş yağ: 1.113 g / % 6

Poli doymamış yağ: 3.485 g

Mono doymamış yağ: 3.002 g

Kolestrol: 0 mg

Sodyum: 5 mg

Potasyum: 69 mg

Karbonhidrat: 3.22 g / % 1

Lif: 0.7 g / % 3

Protein: 2.61 g

Vitamin C: % 1

Kalsiyum: % 2

Demir: % 4