TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, İzlanda hükümeti ve Parlamentosu ile Kadın Siyasi Liderler Örgütü’nün (WPL) işbirliğinde 6’ıncısı düzenlenen Reykjavik Küresel Forumu’na katıldı. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’teki zirve 12-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Siyaset, iş dünyası, sivil toplum, akademi, sanat ve medya dahil olmak üzere tüm sektörlerden kadın liderleri ağırlayan forumda, ikili görüşmeler de yapıldı.

"KADINLARIN EŞİT HAKLARA SAHİP OLMA ÇABASI GÜÇLENDİ"

Forumda konuşan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Atabek, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda 2004 yılında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın yapılabileceğine ilişkin hüküm konmuştur. Başta Anayasa olmak üzere Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve İş Kanunu’ndaki son 20 yılda yaptığımız kadınlar lehine değişiklikler, kadınların toplum içinde eşit haklara sahip olma çabasını güçlendirmiştir." dedi.

PARLAMENTODA KADIN TEMSİLİ YÜZDE 20'LERE YAKLAŞTI

Siyasette kadınların durumunun Türkiye'de son 20 yılda önemli bir değişim yakaladığını ifade eden Atabek, şunları kaydetti:

"Türkiye’de kadınların siyasete katılımına ilişkin 2002 seçimlerinde yüzde 4,4 olan parlamentoda kadın temsili 2023 seçimlerinde 119 kadın vekil ile yüzde 19.83’e çıkmıştır. Bu oranlar yeterli değildir ancak temsilde adaletin sağlanması için önemli bir gelişmeyi göstermektedir. AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurduğumuz parti içi siyaset okulları ile özellikle yereldeki kadınlarımızı siyasete yönlendirmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte 6 milyon kadın kolları üyesi olan, geniş kitlelere ulaşan bir kadın teşkilatımız da bulunmaktadır. Yereldeki bu güçlü teşkilatlanmamız, kadınlarımızı farklı kademelerde siyasete sokmaktadır"

KANUNLA KURULAN 4 KOMİSYONDAN BİRİ

Başta kadına yönelik şiddet olmak üzere istihdam, kooperatifçilik, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, gençlerin geleceğin mesleklerine hazırlanması, kadın girişimciliği ile ilgili bir kanun teklifi geldiğinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda incelendiğini belirten Atabek, komisyon hakkında şunları anlattı:

"Komisyonumuz bu tür kanunları komisyonda görüşürken alanında uzman akademisyenleri, bakanlıkları, sivil toplum örgütlerini dinlemekte, görüşünü tüm bu dinlemeleri yaptıktan sonra oluşturmaktadır. Komisyonumuz Meclis çatısı altında hem kanun teklifi görüşebilen hem de vatandaşlardan dilekçe kabul edebilen iki komisyondan biridir. KEFEK kanunla kurulmuş bir komisyondur ve bu durum komisyonumuza önemli yetki ve güç vermektedir. Meclisimizdeki 19 komisyondan sadece 4’ü kanunla kurulmuştur. Bu durum Meclisimizin kadın haklarına verdiği önemi göstermektedir"

TBMM KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU BAŞKANINDAN FİLİSTİN ÇAĞRISI

Milletvekili Atabek, Filistin halkının yaşadığı zulme de değinerek dünya toplumunu bu zulme son vermeye davet etti. Atabek çağrısında şu ifadelere yer verdi:

“Bir insan, kadın ve anne olarak şunları söylemek zorundayım. Burada farklı sektörler ve farklı ülkelerden gelen insan hakları ve kadın sorunlarına ilişkin yıllarca çalışmış siz değerli katılımcılar varken ifade etmek istiyorum. Filistin’de 4 bini çocuk olmak üzere toplam 10 bin kişi son bir ay içinde öldürüldü. Filistin’de bulunan kadınlar ve çocuklarımız için acil önlem alınması gerektiğini buradan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bu insanlık adına aslında hepimizin bir borcudur.”