Okullarda cep telefonu kullanımı öğrencilerin eğitim kalitesinde düşüşe neden oluyor. Bu nedenle Türkiye dahil birçok ülkenin eğitim sisteminde, öğrencilerin cep telefonu kullanımına izin verilmiyor. Bazı ülkelerde ise öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanımına izin veriliyor. O ülkelerden bir tanesi de İngiltere. Ancak son dönemde ebeveynlerin endişelerinin arttığı ülkede, eğitim kalitesindeki düşüş ve gelen talepler üzerine yeni bir düzenlemeye gidildi. 

YASAKLAYAN OKULLARIN EĞİTİM KALİTESİNDE ARTIŞ

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede 12 yaş ve üzeri çocukların yüzde 97'sinin şahsi cep telefonlarının bulunduğu belirtilerek, bireysel olarak cep telefonu kullanımını yasaklayan okulların eğitim kalitesinde belirgin artış görüldüğü bildirildi.

TENEFFÜSLER DAHİL YASAKLANACAK

Sanal zorbalık ve ders kesintilerine neden olan cep telefonlarının okullarda yasaklanması için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün de (UNESCO) çağrı yaptığı hatırlatılan açıklamada, yeni uygulamayla okul müdürlerine teneffüsler de dahil okul günü boyunca cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda destek verileceği belirtildi.

DOLAP YA DA KASALARA TESLİM EDİLEBİLECEK

Açıklamada, telefonların okula hiç getirilmemesi ya da okul girişlerindeki kilitli kutu, dolap ya da kasalara teslim edilmesi uygulamalarının hayata geçirileceği bilgisi paylaşıldı.

EBEVEYNLER ENDİŞELİ

Ebeveynlerin yüzde 44'ünün çocuklarının cep telefonuyla geçirdiği zamandan endişe duyduğu, ortaokul ve liselerde ise bu oranın yüzde 50 olduğu vurgulanan açıklamada, yasaklama çalışmaları kapsamında gelecek 3 yıl için 700 civarında okula 10 milyon sterlinlik (yaklaşık 389 milyon lira) yatırım yapılacağı kaydedildi.

ÖĞRENCİLERİN TÜM DERSLERİNDE KESİNTİYE NEDEN OLUYOR

Hükümetin yaptırdığı araştırmaya göre ortaokul ve lise öğrencilerinin yüzde 29'unun neredeyse tüm derslerin cep telefonları nedeniyle kesintiye uğradığını belirttikleri bildirildi. Açıklamada cep telefonu kullanımını yasaklayan bir okulun elde ettiği sonuçlara da yer verildi. İsmi açıklanmayan okulda eğitim kültürünün geliştiği, öğrencilerin daha huzurlu ve rahat ortamda eğitim alabildikleri ve çalışanların eğitime daha fazla odaklandığının görüldüğü belirtildi.
 

Kaynak: AA