Edremit Devlet Hastanesi'nde Tıbbi Sekreter olarak çalışan Aynur Tuncar'ın, Ticaret Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atanması sosyal medyada gündem yarattı. 6 Kasım 2023 tarihli bir atama, "liyakat" tartışmalarını alevlendirdi.  

İYİ PARTİLİ GÜRBAN TEPKİ GÖSTERDİ

Sosyal medya hesabı X’ten söz konusu atama kararının görüntüsünü paylaşan İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, “Bu nasıl bir güç. Bunu yapan her kimse heykeli Balıkesir Şehir Meydanı’na dikilmeli. Adam tıbbi sekreteri Ticaret Bakanlığı’na “DAİRE BAŞKANLIĞI” kadrosuna geçirtiyor. Tıbbi sekreteri ha ! Tıbbi sekreter ne iş yapar? Sağlık kurum ve kuruluşlarında randevu hizmetlerini ve hasta kabul işlemlerini yapar. Hastaya ait tıbbi ve idari kayıtları tutar, elektronik ve/veya sesli ortamlara kayıt edilen tıbbi verileri tıbbi belgelere dönüştürür. Vay babo vay vay vay !! Sende uzman yardımcılığı sınavına gir, çalış çabala uzman ol sonra çalış çabala şef ol,ol ol ol en son 60 yaşında falan belki daire başkanı olursun" ifadelerini kullandı. Gürban'ın dışında da atama kararı sosyal medyada pek çok kez paylaşılarak eleştirildi.

Edremit Tibbi Sekreter Atama 27Haziran

BAKANLIK: "ALGI OPERASYONU"

Ticaret Bakanlığı, bugün sosyal medya hesabından atamayla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, atamanın 8 ay önce yapıldığını ve tamamen algı operasyonu amaçlandığını vurguladı. Açıklamada, söz konusu personelin 18 yıllık tecrübesi olduğunu belirtilerek atamanın kanunlara uygun yapıldığı kaydedildi. 

Bakanlığın açıklaması şöyle;

"Bazı sosyal medya mecralarında konu edilen Bakanlığımızın bir daire başkanı atamasına ilişkin kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı hasıl olmuştur. Bundan 8 ay önce yapılmış ve Bakanlığımızın faaliyetleri hakkında tamamen algı operasyonu amaçladığı apaçık olan söz konusu iddiaya konu personelimizin toplamda 18 yıllık kamu hizmeti, yönetim ve insan kaynakları tecrübesi bulunmaktadır. Ayrıca ilgili, yüksek lisans mezunu olup söz konusu atama tamamen ilgili kanunlar ve mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde yapılmıştır. Kanunlarımızda ve devlet personel rejiminde yer alan atamaya ilişkin tüm kriterleri sağlayacak hizmet yılı ve tecrübesi bulunmaktadır. Çalışmalarımızda, sorumluluk ve yetki alanlarımızda aynı azim ve şevkle ülkemizin ve halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Editör: Haber Merkezi