2. TORBA YASA ÇIKTI MI, NE ZAMAN ÇIKACAK?
2024 yılı Ocak ayı zamları ile alakalı görüşmeler ikinci torba yasa kapsamında konuşulacak iken ev hanımlarına emeklilik, taşerona kadro ve Aile ve Gençlik Bankası tarafından sağlanacak destekler için oluşturulan torba yasanın meclise gelip gelmediği merak ediliyor. Meclisin gündeminde çok sayıda ekonomi başlığı yer alırken ikinci torba yasanın henüz meclise gelmediği biliniyor.

meclis-tbmmgovtr-1

2. TORBA YASADA NELER VAR?
Ekonomik konular üzerinde durulan torba yasanın içeriği henüz netleşmedi. Ancak ilk etapta Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile birlikte evlenecek gençlere 150.000 TL faizsiz kredi desteği, bağ-kur'lulara prim indirimi, ev hanımlarına erken emeklilik, prim desteği, kısmi emeklilik, taşerona kadro, emekli ve memur maaş zammı ve konutların turizm amaçlı kiralanması gibi konuların yer alması bekleniyor.

torba_yasa_

EMEKLİ İKRAMİYESİ YATTI MI, NE ZAMAN YATACAK?
Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre emeklilerin mali durumlarına destek olmak için çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Ödemelerin ne zaman yapılacağı büyük merak konusu iken son açıklama  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Bakan Işıkhan, "Ödemelerin Kasım'ın 15'inden önce gerçekleşmesi planlanıyor" dedi. Buna göre, çalışmayan emeklilere yönelik 5.000 TL ikramiye ödemeleri en geç kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılmış olacak.

torba_yasa emekli maaşı

EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLECEK Mİ?
Meclise sunulacak olan en önemli ve en merak edilen konulardan bir diğeri ise ev hanımlarının emeklilik hakkı. ev hanımlarının sosyal güvenceye erişimini artırmayı ve emeklilik haklarını güvence altına almayı hedefleyen çalışmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan: "Bu, Cumhurbaşkanımızın mayıs ayındaki seçim döneminde verdiği önemli müjdelerden biriydi. Çalışmalara başladık ve 5 yıllık dönem içinde bunu hayata geçireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında devletimiz, ev hanımlarına 3'te 1 oranında prim desteği sağlayacak." İfadelerini kullandı.

torba_yasa_ev hanımı

90 BİN TAŞERON İŞÇİ KADROYA GEÇECEK Mİ?
Taşeron işçilerin uzun süredir beklediği istihdam güvencesine kavuşmaları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda taşeron işçilere kadro konusunda yapılan açıklamalar sonrasında, 90.000 taşeron işçi kadro imkanının sağlanması, sosyal haklarının güvence altına alınması ve istikrarlı bir çalışma ortamının oluşturulması için gün sayıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçici işçi sorununun çözümü için çalışmaların başladığı ve taşerona kadro konusunun yakın zamanda netlik kazanacağı ifade ediliyor.

torba_yasa_taşeronişçi

MEMUR MAAŞLARINA EK ZAM OLACAK MI?
Geçtiğimiz aylarda memur maaşlarıyla ilgili toplu sözleşme oranı belirlenmişti. Buna göre, memur maaşlarına yıl sonunda enflasyon artış oranına ek olarak %15 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Eğer OVP'deki tahminler doğru çıkarsa ve yıl sonu enflasyonu %65 seviyesinde gerçekleşirse, 6 aylık artış oranının yaklaşık %37 civarında olması bekleniyor. Bu verilere göre, refah payının eklenmemesi durumunda memur maaşlarına %45 ile %50 arasında bir zam yapılması bekleniyor. Ancak şu an için memur maaşlarına ek zam konusunda resmi bir açıklama gündemde bulunmamaktadır.

torba_yasa_memur maaşı

BAĞKUR PRİMLERİ DÜŞÜRÜLECEK Mİ?
1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartını 9000'den 7200'e çekecek düzenleme de önümüzdeki dönemde Meclis'e taşınacak düzenlemeler arasında yer alıyor. Özellikle küçük esnaf, bu düzenlemeyle 1800 gün kazanacak. Burada düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın '10 ve altı kişi çalıştıran' olarak tanımlanabileceği belirtiliyor.
Düzenlemede tarih kriteri de merak konusu. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek. Bu durumda EYT'li esnaf 7200 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilecek. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65'e varan) tamamlaması gerekecek.

torba_yasa_bağkurprimi

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ SON DURUM 
Yeni evlilikleri teşvik etmek üzere, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere iki yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilecek. Yeni evlenen çiftlere faizsiz, 24 ay geri ödemesiz ve 48 ay (4 yıl) vadeli 150 bin TL devlet destekli evlilik kredisi sağlanacak.

torba_yasa_evlilikkredisi

KONUTLAR TURİZM AMAÇLI KİRALANABİLECEK Mİ?
Torba yasa, konutların turizm amaçlı kiralanması konusunda da yeni düzenlemeler getiriyor. Bu düzenlemeler, hem turizm sektörüne hem de konut sahiplerine yeni fırsatlar sunmayı hedefliyor. Özellikle pandemi sonrası evde kalma sürelerinin artmasıyla birlikte, bu tür kiralama yöntemleri popülerlik kazanmıştı. Yeni yasa, bu kiralama yöntemlerini daha sistematik ve denetlenebilir bir hale getirmeyi amaçlıyor.
torba_yasa_konut