Samsun Yurt Savunma (SYS) Grubu bünyesinde faaliyet gösteren UNIROBOTICS, HAVELSAN ile işbirliği içinde geliştirdiği "TRAKON LITE Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi"ni (UKSS), HAVELSAN'ın "BARKAN İnsansız Kara Aracı"na başarıyla entegre etti. Bu iş birliği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterine yeni ve akıllı bir sistem eklenmesini sağladı.

U N I R O B O T I C S T R A K O N L I T E 09052024 Aa (3)

İLERİ TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ UKSS

UNIROBOTICS, gelişmiş teknolojilerle donatılmış "TRAKON LITE UKSS"yi BARKAN İnsansız Kara Araçları projesinde başarıyla kullanıma sundu. Sisteme, Repkon Defence tarafından geliştirilen 40 milimetre otomatik bomba atar da eklendi, bu entegrasyon Türk Silahlı Kuvvetleri için yeni kapasiteler oluşturdu.

U N I R O B O T I C S T R A K O N L I T E 09052024 Aa (2)

UNIROBOTICS GENEL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMALAR

UNIROBOTICS Genel Müdürü Ömür Baç, savunma sanayisinin insansız hava araçlarından sonra insansız kara araçları alanında da büyük ilerleme kaydettiklerini belirtti. Baç, "TRAKON LITE"ın yakın zaman önce DEARSAN tarafından üretilen "SALVO İnsansız Deniz Aracı" üzerinde de kullanıldığını ve ürünlerin yakında ihracat potansiyeliyle ekonomiye büyük katma değer sağlamasını hedeflediklerini ifade etti.

U N I R O B O T I C S T R A K O N L I T E 09052024 Aa (4)

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ

Baç, "Hem vakıf şirketleri hem de özel şirketler tek başına ve ortaklı projeler yürüterek, çeşitli konseptlere uygun insansız kara araçlarını TSK başta olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin envanterine kalifiye edip sahaya sürüyorlar. Bunlardan bir tanesi de UNIROBOTICS TRAKON LITE ve REPKON 40 milimetre otomatik bomba atarla donatılan HAVELSAN'ın geliştirmiş olduğu BARKAN İnsansız Kara Aracı oldu. Şimdi bambaşka bir konseptle yeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. İnsansız sistemlerle hem ülkemizin dışa bağlılığını önemli ölçüde azaltırken hem de yüksek katma değeri ile ekonomimize ciddi bir kazanç sağlayacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.

UNIROBOTICS'İN İLERİ TEKNOLOJİ ÇALIŞMALARI

2020 yılında kurulan UNIROBOTICS, platformlara entegre edilecek silah sistemlerinin daha etkin kullanılabilmesi için yüksek teknoloji mekatronik çözümler geliştiriyor. Şirket, silah sistemlerinin operatörlere yardımcı olacak akıllı mekanizmaları ve uzaktan kontrollü silah sistemleri ile silah yönetim sistemleri üzerine çalışmalar sunuyor.

Editör: Mevlüt Peker