İsrail’in 7 Ekim’den bu tarafa Gazze’de hastane, ambulans, okul, cami, kilise, mülteci kampı ve BM binalarını hedef alarak işlediği ve ABD’nin açıkça desteklediği savaş suçlarına tepki olarak hem İsrail hem de ABD malları boykot ediliyor. 10 Kasım 2023 itibariyle Gazze'deki İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 11 bin 78'e yükseldi. Bunlardan 4 bin 506'sının bebek ve çocuk olduğu açıklandı. Her biri bir can olan sayılara ise Türkiye'deki vatandaşlar İsrail ve ABD ürünlerine yönelik boykotla karşılık veriyor. Boykota banka kart ödeme sistemi de dahil edildi.

İsrail’in Gazze saldırılarına tepki olarak Türkiye’deki müşterilerin ABD merkezli Visa ve Mastercard’ı terk ederek BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından 2017 yılında yerli ve milli olarak geliştirilen TROY kart sistemine geçmesi, TROY’un kullanım hacmini bir önceki aya göre yüzde 60’ya yaklaşan oranda artırdı. Açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olan TROY’un kart sayısı ise 20 milyona yaklaştı.

VİSA KİMİN?

“BankAmericard” adıyla Bank of America tarafından 1958’de ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Foster City kentinde kuruldu. Küresel ödeme teknolojisi şirketi olarak faaliyet gösteren Visa, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan banka, kredi ve ön ödemeli kartlar sunuyor. Finans kurumlarına ve bankalara ödeme işlemleri için altyapı ve teknoloji sağlıyor.

MASTERCARD HANGİ ÜLKENİN?

Master Charge adıyla bir grup banka tarafından 1966’da ABD’nin New York eyaletine bağlı Purchase kentinde kuruldu. Visa gibi bir ödeme teknolojileri şirketi olan Mastercard da banka, kredi ve ön ödemeli kartların yanı sıra çeşitli ödeme çözümleri sunuyor. Küresel ölçekte çok sayıda ülkede ve bölgede kullanılan ödeme ağının sahibi olan Visa, finans kurumlarına ve bankalara ödeme sistemleri konusunda hizmet veriyor.

NEDEN TROY KARTA GEÇİLİYOR?

Türkiye’deki banka ödeme sistem ağının önemli bölümüne sahip olan Visa ve Mastercard, sağladığı hizmet karşılığında yüzde 1,5 komisyon kesiyor. Amerikan merkezli olan ve İsrail’e destek verdiği bilinen şirketlere tepki olarak vatandaşlar, ödeme sistemi olarak Visa ve Mastercard’ı terk ederek BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Troy kart sistemine geçiyor. Öyle ki, Troy’un kullanım hacmi bir önceki aya göre yüzde 60’ya yaklaşan oranda artarak, 50 milyar liraya kadar çıktı. ABD ve İsrail mal ve hizmetlerine verilen paranın Gazze’deki bebek, çocuk, yaşlı ve kadınların üzerine bomba ve mermi olarak yağıyor. Vatandaşlar da paralarının bir zulüm aracı olmasını istemediği için Troy kart sistemine geçerek Türkiye’nin kendi bankalar arası kart merkezinde kalmasını istiyor.

BANK OF AMERICA İSRAİL BANKASI MI?

Bank of America, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli bir finansal hizmetler ve bankacılık şirketi aslında ancak küresel sistemdeki karşılığı ve İsrail’e yaklaşımı ekonomi dünyasında da biliniyor. 1998 yılında NationsBank'ın BankAmerica'yı bünyesine katmasıyla kurulan Bank of America, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmet ağı sağlayıcılarından biri olarak kabul görüyor. Genel merkezi Kuzey Carolina’nın Charlotte kentinde yer alan banka, ABD'nin en büyük varlık yönetimi şirketlerinden biri ve küresel çapta geniş bir müşteri ağının da sahibi. Türkiye’nin hızla TROY’a geçişine odaklanan Bank of America, hem tepkileri dindirerek kayıpları azaltmak hem de İsrail-Filistin çatışması sonuçlanıncaya kadar personelini güven altına almak için bugün itibariyle Tel-Aviv’deki ofisini kapatma kararı aldı. Sadece Bank of America değil, Wall Street'in önde gelen bankaları JPMorgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs de, İsrail'deki personelinin evden çalışmasını isteyerek ofisleri kapattı. Bankalar yerel durumu yakından takip ederek kararlarını oluşturacak.

TÜRKİYE’DE HANGİ BANKALARDA TROY KART VAR?

TROY kredi kartı veren finansal kuruluşlar, TROY banka kartı veren finansal kuruluşlar, TROY ön ödemeli kart veren finansal kuruluşlar listesini ayrı ayrı oluşturmak gerekiyor çünkü bankalar ve finansal kuruluşlar hizmetlerinde farklı ödeme sistemi tercih edebiliyor. Ancak yine de bankalar ve finansal kuruluşların büyük bölümünde TROY bulunuyor. İşte o liste:

TROY Kredi Kartı Veren Finansal Kuruluşlar:

Akbank
Alternatif Bank
Anadolubank
QNB Finansbank
Garanti BBVA
Halkbank
Kuveyt Türk
Şekerbank
TEB
Türkiye Finans
Türkiye İş Bankası
VakıfBank
Yapı Kredi
Ziraat Bankası
Kuveyt Türk

TROY Banka Kartı Veren Finansal Kuruluşlar:

Akbank
Aktif Bank
Albaraka Türk
Anadolubank
Emlak Katılım
QNB Finansbank
Garanti BBVA
Halkbank
ING
Kuveyt Türk
PTT
Şekerbank
TEB
Türkiye Finans
Türkiye İş Bankası
VakıfBank
Vakıf Katılım
Yapı Kredi
Ziraat Bankası

TROY Ön Ödemeli Kart Veren Finansal Kuruluşlar:

Aktif Bank
DenizBank
Halkbank
Param
ininal
PeP
PTT
United Payment
VakıfBank

TROY KARTA GEÇEN KURUMLAR HANGİLERİ?

İsrail’e ve sırtını dayadığı ABD’ye olan öfkeyi Türkiye genelinde, 81 ilde görmek mümkün. Kurumlar da bu tepkiye ortak oluyor.

İşte Visa ve Mastercard’ı terk ederek tüm personelinin maaşlarını yerli ve milli kart TROY’e taşınan kurumlar:

Bursa İnegöl Belediyesi
Çorum Belediyesi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Beykoz Belediyesi
İstanbul Esenler Belediyesi
İstanbul Kağıthane Belediyesi
İstanbul Üsküdar Belediyesi
İstanbul Sultanbeyli Belediyesi
İstanbul Sultangazi Belediyesi
İstanbul Sancaktepe Belediyesi
İstanbul Tuzla Belediyesi
Malatya Battalgazi Belediyesi
Ordu Büyükşehir Belediyesi

TROY KARTIN AVANTAJLARI

Türk müşterileri ve işletmeleri için güvenilir ve hızlı bir ödeme çözümü sunan TROY Kart, yerli ve milli bir kimliğe sahip. Bu nedenle Türkiye'de finansal işlemler daha hızlı ve bağımsız biçimde sürdürülebilir hale geliyor ve aynı zamanda başta İsrail destekçisi ve Amerika merkezli olmak üzere uluslararası finans şirketlerine olan bağımlılığı azaltıyor. Üstelik Türkiye genelinde tüm pos cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılabiliyor. TROY ürünleri, temassız ödeme cep telefonu cihazlarında mobil temassız ödeme teknolojilerini de içinde barındırıyor.

TROY'A NASIL GEÇİLİR?

Visa ya da Mastercard’dan TROY’a geçiş aslında çok kolay. Banka müşterileri bankalardan aldıkları ellerinde bulunan kartlarını bankalarına başvurarak kolaylıkla TROY logolu kartlarla değiştirebiliyor ya da TROY ödeme sistemine sahip yeni bir kart başvurusu yapabiliyor. Ancak çok daha kolay yolu var. Müşteri, kartı almış olduğu bankayı arıyor ve “Kartlarımı TROY’a taşımak istiyorum” diyor. Müşteri temsilcisi ise telefonda müşterisine, “Hangi kartlarınızı taşımak istiyorsunuz?” sorusunu yöneltiyor. Sorunun ayrıntısında ise “bireysel kredi kartı”, “ticari kredi kartı”, “banka kartı” ve “ön ödemeli kart” olarak farklı ürün grupları bulunuyor. Bankadan aldığınız kartları sistemde gören müşteri temsilcisi, sadece birkaç karta sahip iseniz, doğrudan sahip olduğunuz kartları soruyor. Her kart için geçiş onayı talep ediliyor. Banka müşteri temsilcisinin onay talebine “evet” yanıtı veren müşterinin talebi yerine getiriliyor. Kartın müşterinin belirttiği adrese ulaşımı ise 5 iş günü sürüyor.

TROY KARTA GEÇİŞ ÜCRETLİ Mİ?

Tüm kartlar arasındaki geçiş ücretli. Visa ve Mastercard’dan TROY’a geçiş talep ettiğiniz bankanın müşteri temsilcisi zaten geçiş onayından önce bilgilendirmede bulunuyor. Ortalama 300 TL ücret yansıtılıyor ancak müşterilerin büyük bölümü söz konusu tutarı, Gazze’ye mermi olarak dönmeyeceği düşüncesiyle kabul ediyor.

TROY NEDİR?
TROY, Türkiye'deki banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarda bulunan, "Türkiye'nin Ödeme Yöntemi" olarak tanımlanan yerli bir ödeme sistemidir. Kartların sağ alt köşesinde TROY logosu yer alır.

TROY KART NASIL EDİNİLİR?
Türkiye'deki 28 banka ve 20 elektronik para kuruluşunun müşterileri, mevcut kartlarını TROY logolu kartlarla değiştirebilir veya yeni bir kart talebinde bulunabilir.

TROY KARTIN KULLANIM ALANLARI
TROY kartlar, yurt içindeki tüm banka ATM'leri ve POS cihazlarından kullanılabiliyor. Ayrıca, e-ticaret işlemlerinde de geçerlidir.

TROY'UN KULLANICI SAYISI
2022 yılında 12,8 milyon olan TROY kullanıcı sayısı, 2023'te yüzde 46,9 artışla 18,8 milyona ulaştı.

2023'TE TROY KARTLARLA YAPILAN İŞLEM HACMİ
2023 yılının başından itibaren TROY kartlarla gerçekleştirilen toplam işlem hacmi 239,2 milyar lira oldu.

TROY KARTLARIN YURT DIŞI KULLANIMI
TROY kartlar, kartın arka yüzünde yer alan uluslararası kart şemaları logolarının geçerli olduğu ülkelerde kullanılabilir.

TROY KARTIN AVANTAJLARI
TROY kart kullanıcıları, anlaşmalı iş yerlerinde taksit imkanından yararlanabilir, puan kazanabilir ve bankaların sunduğu çeşitli sadakat programlarından faydalanabilir.