İSTANBUL, (DHA)- Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD), Dubaili girişimcileri enerji ve teknoloji gibi birçok alanda Türkiye’de yatırıma davet etti. TÜGİAD Yönetim Kurulu ve üyelerden oluşan 25 kişilik heyet ile Dubai’de incelemelerde bulunan Başkan Gürkan Yıldırım, “Görüşmeler çok verimli geçti. Dubaili yatırımcılar en kısa sürede ülkemize gelerek turizm, inşaat, enerji gibi birçok alanda yatırım için detaylı olarak analiz yapacaklar” dedi.

Son dönemlerde karşılıklı atılan adımlar sonucunda; Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki siyasi ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin, ekonomide de kendisini gösterdiğine dikkat çeken TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım, bu kapsamda düzenledikleri ticaret heyetinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Üç gün boyunca birbirinden önemli toplantı ve ziyaretle iki ülke arasındaki iş birliği imkanlarını araştırdıklarını kaydeden Yıldırım, “Görüştüğümüz kamu ve özel sektör temsilcilerini yatırım için ülkemize davet ettik. Başta enerji olmak üzere, teknoloji, turizm, inşaat gibi önemli sektörlerdeki potansiyelimiz ilgilerini çekti. En kısa sürede Dubai’den bir heyeti ülkemizde ağırlayacağız” diye konuştu.

Üç gün süren etkinlik boyunca çeşitli tesisleri gezen TÜGİAD heyeti, kamu yönetimi ve iş dünyası temsilcileri ile de bir araya gelerek ikili görüşmeler yaptılar.

Heyet, etkinliğinin ilk gününde Dubai Başkonsolosu Onur Şaylan’ı makamında ziyaret etti. Ticaret Ateşeleri Ersoy Erbay ve Hacı Hasan Kaygısız’ın da katıldığı görüşmede Türk firmaları için Birleşik Arap Emirlikleri ile yatırım ve iş birliği fırsatları konusunda bilgi aldı. Daha sonra bölgenin önde gelen ticaret merkezi Dubai World Trade Center’ı ziyaret eden heyet, serbest bölge hakkında bilgi alırken, sonrasında Avrupa Uygulamalı Bilim Üniversitesi rektörü ile bir araya geldi. Heyet, B2B etkinliği sırasında ise ülkenin ktemsilcileriyle bir araya gelerek Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) mevcut yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgiler edindi.

Heyet, etkinliğin ikinci gününde çok uluslu bir lojistik şirketi ziyaret ederek, küresel ticaret ile ilgili bilgilendirici bir sunum yaptı. Etkinliğin son gününde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerle özel talep toplantıları gerçekleştiren Heyet, daha sonra Dubai’deki bankacılık sektörünün temsilcileriyle bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu.

Kaynak: dha