Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türk Devletleri Teşkilatı'nın düzenlediği 10. Zirvesi'nde Devlet Başkanları tarafından kabul edilen Astana Bildirisi yayımlandı. Bildiride, liderlerin Türk halklarının ortak tarih, dil, kültür, gelenek ve değerleri temelinde TDT çerçevesinde çok taraflı işbirliğini ilerletmeye yönelik kararlılıklarını teyit ettiği ifade edildi.

turk-devletleri-teskilati-10-zirvesi-astana-bildirisi-3113-list

TDT'DEN TÜRK DÜNYASININ ROLÜNÜ GÜÇLENDİRME TAAHHÜDÜ

Ayrıca bildiride, Türk devletlerinin kaydettikleri önemli siyasi ve sosyoekonomik ilerlemenin takdirle karşılandığına, kuruluşundan bu yana TDT'nin elde ettiği başarılardan duyulan memnuniyete işaret edildi.  Söz konusu bildiride "Teşkilat, Türk dünyasındaki işbirliğinin derinleştirilmesindeki ve Türk dünyasının değerleri ile çıkarlarının bölgesel ve uluslararası alanda daha fazla tanıtılmasındaki rolünü güçlendirme taahhütlerini vurguladı." ifadesi yer aldı. 

"TÜRK DEVRİ" VURGUSU

"Türk Devri" sloganı altında toplanan TDT 10. Yıl Zirvesi'nde kabul edilen bildiride, üye ülkelerin, Türk dünyasının çıkarlarını ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda bütünlüklü bir tutum geliştirilmesi amacıyla istişarelerde bulunmasının önemine dikkat çekildi.

Astana Senedi'nin kabul edildiği belirtilen bildiride, TDT'nin Sivil Koruma Mekanizması'nın kurulmasının öneminin vurgulandığı ve kurulmasına ilişkin taslak anlaşmanın bu yılın sonuna kadar tamamlanması talimatı verildiği aktarıldı.

turk-devletleri-teskilati-onuncu-zirvesi-astanada-gerceklestirildi-6544e5344ff96-lg

TDT'DEN TÜRKİYE'YE DERİN ŞÜKRAN 

Üye ülkelerin, 6 Şubat'ın "Afet Mağdurlarını Anma ve Dayanışma Günü" ilan edilmesini memnuniyetle karşıladığı belirtilen bildiride, şu ifadeler yer aldı:

"İşbirliğinin ve kardeşliğin gelecek dönemde de devam edeceği beklentisiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünü samimi birlik ve ortak amaç duygusuyla yürekten kutladıklarını, Türkiye'nin Türk dünyası içinde güçlü bağların ve işbirliğinin geliştirilmesinde oynadığı kritik rolün bilinciyle, Türk halklarını birbirine bağlayan ortak değerlere ve arzulara olan sarsılmaz bağlılıkları için Türkiye liderliğine ve Türk halkına derin şükranlarını ifade etti."

Diğer yandan bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin, karşılıklı olarak egemenliklerinin, toprak bütünlüklerinin ve uluslararası alanda tanınmış sınırlarının dokunulmazlığının kabul edilmesi ve bunlara saygı duyulması temelinde normalleşmesine verilen desteğin bir kez daha teyit edildiği vurgulandı.

Ayrıca bildiride, gözlemci ülke Macaristan'ın TDT Sekretaryasında diplomat görevlendirme kararının takdirle karşılandığı ifade edildi.

turk-devletleri-teskilati-onuncu-zirvesi-astanada-gerceklestirildi-6544e52443093-lg

ASTANA BİLDİRİSİ'NDE GAZZE ÇAĞRISI

Astana bildirisinde, İsrail-Filistin çatışmasından ciddi endişe duyulduğunun ve sivilleri hedef alan tüm saldırıların kınandığının altı çizilerek "Taraflara sivillerin korunması için derhal ateşkes ilan edilmesi ve Gazze Şeridi boyunca derhal ve engelsiz insani yardım sağlanması çağrısında bulunuldu." ifadesi yer aldı.

Bildiride, İsrail-Filistin çatışmasının ancak ilgili Birleşmiş Milletler kararları ve iki devletli çözüm temelinde barışçıl yollarla çözülebileceği ve bunu temin edecek bir garanti mekanizmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Bildiride, TDT bünyesinde, ortak çıkarları ilgilendiren güvenlik konularında yakın eş güdüm ve işbirliğinin sağlanması amacıyla savunma sanayisi ve askeri konularda daha yakın işbirliği çağrısında bulunulduğu aktarıldı. Öte yandan Türk devletlerinin jeopolitik potansiyelini incelemek ve ortaya koymak üzere ortaklaşa konferanslar, toplantılar, sempozyumlar ve çalıştaylar gerçekleştirilmesinin, araştırma ve analiz yeteneklerinin güçlendirilmesi amacıyla eğitim programları hazırlanmasının önemine dikkat çekildi.

İSTANBUL'UN 2025 TÜRK DÜNYASI FİNANS MERKEZİ İLAN EDİLMESİ MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Ayrıca bildiride, Astana'nın 2024 Türk Dünyası Finans Merkezi ve İstanbul’un 2025 Türk Dünyası Finans Merkezi olarak ilan edilmesinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra ticaretin kolaylaştırılması, elektronik ticaretin yaygınlaştırılması ve Türk bölgesinde ihracat ve ithalat hacminin artırılması için somut öneriler ve ortak bir eylem planı geliştirmeyi amaçlayan "Türk Devletleri Ticari İşbirliği Araştırma Merkezi"nin oluşturulmasının takdirle karşılandığı belirtildi. 

"Turan" Özel Ekonomik Bölgesi (TURANSEZ) konseptinin tüm üye ülkelerce kabul edilmesinin ve Azerbaycan'ın TDT üye devletler ve gözlemciler arasında ekonomi bilimi alanında akademik entegrasyonu teşvik etmeye yönelik Türk Dünyası Ekonomi Sözlüğü girişiminin memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

KKTC'NİN GÖZLEMCİ STATÜSÜ

Bildiride, Türk dünyasının ayrılmaz parçası KKTC'nin, TÜRKPA ve Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (TTSO) nezdinde gözlemci statüsü elde etmesinin ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (EİT) TDT'deki gözlemci statüsünün memnuniyetle karşılandığının altı çizildi.

TDT ZİRVESİ 2024'TE KIRGIZİSTAN'DA YAPILACAK

Diğer yandan bildiride, bir sonraki TDT Devlet Başkanları Konseyi Zirvesi'nin 2024 yılında Kırgızistan'da yapılmasına karar verildiği ifade edildi.
 

Kaynak: AA