Hollanda'da Amsterdam Bölge Savcılığınca geçtiğimiz yıllarda başlatılan Cherokee adlı soruşturmada, kokain ticareti yapan ve kara para aklayan suçlulara yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Hollanda Kralı Alexander'ı bile tehdit eden uyuşturucu baronu Joseph Johannes Leijdekkers'e Türk polisi diz çöktürdü. Şifreli mesajlarda kült filmlerden biri olan Godfather'a özenildiği görüldü.

4 TON 200 KİLO KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

Belçika'nın Anvers kentindeki bir depoda 4 ton 200 kilo kokain ele geçirildi. Dünya çapında iletişim hizmeti sağlayan Sky-ECC şirketine ait bir şifreli program kullanan suç çetesini yönelik Fransa, Belçika ve Hollanda makamları 'Joint Investigation Team' adlı bir soruşturma ekibi kurdu. Bu ekip mesajların çözümünü sağladı. Sevkiyatı yöneten kişilerden UHN02G adlı kullanıcı, Joseph Johannes Leijdekkers çıktı. ''El Presidente Antwerp, Bolle Jos, Holly" gibi takma isimler kullanan Leijdekkers, kullanan Joseph Johannes Leijdekkers olduğu tespit edildi.

SUÇ DOSYASI KABARIK!

Hollanda Kralı Alexander'i dahi tehdit etmekten çekinmeyen uyuşturucu baronu Leijdekkers, şiddet ve cinayetle de suçlanıyor. Öyle ki yeraltı dünyası ile bağı olduğu belirtilen Fas kökenli Naima Jillal adlı kadının Amsterdam'da 20 Ekim 2019'da ortadan kaybolmasından da Leijdekkers sorumlu tutuluyor.

SORUŞTURMA TÜRKİYE'YE BİLDİRİLDİ

Sabah'ta yer alan habere göre; Kriptolu telefon yazışmaları ve fotoğrafların içerikleri incelendiğinde, Güney Amerika'dan temin edilen kokain ve metamfetaminin bir kısmının deniz yoluyla Avrupa'da en çok Hollanda'ya ulaştırıldı, deniz aşırı sevkiyatların ise Türkiye'den yönetildiği belirlendi. Leijdekkers'ın bir dönem Türkiye'de olduğunun belirlenmesi üzerine soruşturma Türkiye'ye bildirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından Aralık 2022'de soruşturma başlatıldı.

MASAK RAPOR HAZIRLADI

MASAK da Kırmızı Bülten ile aranan baronla ilgili bir rapor hazırladı. Lijdekkers'in suç gurubuna yönelik geçen yıl Türkiye'de 13, 23 ve 25 Haziran'de baskınlar düzenlendi. 10 milyon dolarlık uyuşturucu ticaretini yönettiği iddia edilen kartelin, ikinci adamı ve Likdekkers'in ortağı olduğu belirtilen "Balina" lakaplı İsaac Bignan ve örgütün silahlı kanadının sorumlusu olan Jurean Anthony Finix'in de aralarında bulunduğu 51 kişiden 35'i yakalandı. Leijdekkers ve diğer örgüt üyelerine ait 36 adet taşınmaz, 99,9 kilogram altın, 2 adet motorlu araç, 5 milyon 785 bin euro, 1 milyon 733 bin ABD doları, 65 milyon 725 bin Türk lirası ve şüphelilerin hissedar oldukları 5 şirketin ortaklık payları dahil nakit olarak yaklaşık 1,1 milyar TL'lik mal varlığı değerine el konuldu.

KOD ADI "THE GODFATHER"

13 Haziran'daki operasyonda hedeflerden biri de çetenin Türkiye ayağını yöneten Abdullah Alp Üstün oldu. Bodrum'da bir villaya yapılan baskında Üstün yakalandı, Leijdekkers bulunamadı. İki ismin birlikte kullandığı İstanbul Mecidiyeköy'deki gökdelen de arama yapıldı, çok sayıda telefona rastlandı. Şifreleri kırılan telefonlara yüklü Signal, Threema, Black isimli uygulamalar dökümü yapıldı, 652 sayfalık rapor hazırlandı.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu