Türkiye Komünist Hareketi'nin (TKH) 4. Kongresi'nden sonra bir grup partiyle yollarını ayırdı ve 'Türkiye Komünist Hareketi- Atılım' (TKH-A) adını aldı. Ancak, ayrılan grup TKH'ye ait Bakırköy İlçe Binasının anahtarı da dahil olmak üzere bazı materyalleri iade etmedi. Bu durum TKH ile TKH-Atılım arasında gerginliğe yol açtı.

Genel Başkan Av. Aysel Tekerek ve genel merkez yöneticisi Erkan Kılıç’ın da olduğu 30 kişilik kalabalık bir grup, Bakırköy’de bulunan ilçe binasına gitti. Türkiye Komünist Hareketi- Atılım’ın sosyal medya hesabında, binaya gelen gruba ilişkin 3 ayrı görüntüye yer verildi. Görüntülere göre, gelen gruptaki bazı kişilerin elinde sopa olduğu görülüyor.

Bir diğer görüntüde ise, ilçe binasının kapısının açılmaması halinde kırılacağı ve içerideki kişilerin ‘cezalandırılacağı’ ifade ediliyor. Olaya ilişkin binadan çıkış görüntülerinde ise, ilçe binasındaki bazı materyallerin alındığı anlaşılıyor.

PARTİ ÜYELERİMİZ DARBEDİLDİ

TKH-Atılım’ın hesabında yapılan açıklamada “Bakırköy ilçe örgütümüzün kapısı, aralarında Genel Başkan Aysel Tekerek ve MK üyesi Erkan Kılıç'ın da bulunduğu 30 kişilik grup tarafından kırılmış, Parti üyelerimiz darp edilerek dışarı çıkarılmıştır” ifadelerine yer verildi.

TKH'DAN AÇIKLAMA YAPTI

Olaya ilişkin Türkiye Komünist Hareketi’nden de yazılı bir açıklama yapıldı: TKH açıklamasında “Partimizin programatik hattına, yoldaşlık hukukuna ve parti tüzüğüne aykırı hareket ederek ihraç edilen toplamda 36 kişi parti malzemelerini, bazı parti örgütlerinin bina anahtarlarını, doğrudan partimizin siyasal çalışmalarıyla ilgili bazı sosyal medya hesaplarının şifrelerini Parti Genel Merkezi'ne teslim etmemişler” denildi.

Anılan materyallerin istenmesine rağmen iade edilmediği savunularak “Bununla birlikte partimizin adını ve logosunu kullanarak eylem çağrısı yapmaları doğrudan provokasyon girişimlerini sürdürdüklerini göstermektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamında kimseye şiddet uygulanmadığı savunularak şöyle denildi: “Parti Genel Başkanımız ile genel merkez yöneticilerimizin yer aldığı bir heyet bugün (6 Temmuz) binamızı ve malzemelerimizi teslim almak üzere Bakırköy İlçe Örgütü'ne gitmiştir.

Genel Başkanımıza kapının açılmaması ve kendisinin içeri alınmaması karşısında gerekli yöntemle içeri giren parti heyeti iddia edildiğinin aksine fiili herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Parti binasında ihraç edilmiş kişilerin olduğu görülmüş ancak yine de iddia edildiğinin aksine herhangi bir şiddet uygulanmamıştır. Partimizin yayınları ve parti tabelası başta olmak üzere doğrudan partimizle ilgili bütün malzemeler alınarak TKH İstanbul İl Başkanlığına ulaştırılmıştır.”

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu