Türkiye’nin diplomatik kulislerinde hareketli saatler yaşanmış, Türk Dış Politikasının deneyimli ismi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken, başkent Ankara’da bir araya gelmişlerdi.

Görüşme öncesinde objektiflere poz veren iki bakan, daha sonra resmi temaslara başlamıştı.

Hakan Fidan ile Antony Blinken arasında Dışişleri Bakanlığında hem birebir hem de delegasyonlar arası toplantı gerçekleştirilmişti.

Sabah saatlerinde başlayan ve 2,5 saate yakın süren görüşmelerin ardından herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştı.

DİPLOMATİK KAYNAKLARDAN BİLGİ EDİNİLDİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'a, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının engellenmesi ve acilen tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelerde “Türkiye ve ABD’nin Gazze’de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık olunduğu” belirtildi, ayrıca “iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gereği” de vurgulandı.

GAZZE, BÖLGESEL GELİŞMELER VE İKİLİ İLİŞKİLER

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, İsrail'in Gazze'deki sivil hedeflemelerine ve insanların yaşadığı yerlerden zorla çıkarılmasına bir son verilmesi gerektiğini, bunun yanı sıra derhal kesin bir ateşkes sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Görüşme, Dışişleri Bakanlığında gerçekleşti ve içerik olarak Gazze başta olmak üzere bölgenin güncel meseleleri ile Türkiye-ABD arasındaki ikili ilişkilerin mevcut durumu masaya yatırıldı.

Bakan Fidan, Blinken ile yaptığı diplomatik temaslarda, İsrail'in Gazze'de sivil halka yönelik saldırılarının ve insanların evlerinden edilmesinin durdurulmasının zaruri olduğunu, acil ve tam kapsamlı bir ateşkesin şart olduğunu belirtti.

Görüşme esnasında yapılan Gazze hakkındaki değerlendirmelerde, sivillerin güvenliği ve insani yardımların aksamadan bölgeye ulaştırılması konusunda her iki ülkenin de hemfikir olduğu vurgulandı.

Diplomatik kaynaklar tarafından sağlanan bilgilere göre, "Türkiye ile ABD, Gazze'de sivillerin korunması, insani yardımların sürekliliği ve iki devletli çözüm üzerinde mutabık kaldı. Bu zirvede, iki devletli çözüm için iş birliği yapılmasının önemi de altı çizilerek konuşuldu." ifadeleri kullanıldı.

Aynı toplantıda Fidan, Blinken'a Gazze'deki sivil yerleşim alanlarının bombalanmasının ve bölge altyapısının zarar görmesinin kabul edilemeyeceğini net bir şekilde ifade etti.

Bakanlık bünyesinde yürütülen görüşmelerde ayrıca İsveç'in NATO üyeliği ve ittifakın genişleme süreci dahil olmak üzere çeşitli ikili ve bölgesel konuların da gündeme geldiği aktarıldı.

BLINKEN’IN ORTADOĞU ZİYARETLERİ

Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, temaslarda bulunduğu Türk Dışişleri Bakanlığından ayrılırken, daha önce gerçekleştirdiği Orta Doğu turundaki görüşmeler de gündemdeki yerini koruyordu.

Antony Blinken, Orta Doğu bölgesinde bir dizi temas gerçekleştirdikten sonra Türkiye’ye gelmişti. İlk olarak İsrail’in Tel Aviv şehrini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı, sonrasında Ürdün’ün Amman kentinde İsrail’in Gazze’ye yönelik harekatını bölgedeki dışişleri bakanları ile ele aldı.

ABD’li bakan Antony Blinken, bölge turunu sürpriz olarak nitelendirilen Batı Şeria ziyareti ile devam ettirdi ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüştü. Bu görüşmenin hemen akabinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçen Blinken, burada lider Nikos Hristodulidis ile bir araya geldi. Diplomatik turunu Bağdat’ta sürdüren Blinken, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile de Gazze’de yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdı.

Blinken’ın diplomatik maratonu, Ankara’dan sonra Asya kıtasında devam edecek. Amerikan Dışişleri Bakanı’nın, Japonya’nın başkenti Tokyo, Güney Kore’nin Seul şehri ve Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde de önemli görüşmeler yapması öngörülüyor.

Kaynak: AA-İHA