Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Tuğamiral Aktürk, konuşmasına Milli Mücadele'nin başkomutanı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 85'inci yılında rahmet ve minnetle yad ederek başladı.

thumbs_b_c_3fa6d6f770f7c4c9c3c921d9190bf66a

YILBAŞINDAN BU YANA BİN 835 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/KCK/PYD-YPG ile DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayarak Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada 33 terörist etkisiz hale getirildiğini, böylece yılbaşından bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1835'e, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar ise 39 bin 178'e ulaştığını bildirdi.

MSB: HEDEFLERDEKİ ETKİ KIYMETLENDİRMESİ DEVAM EDİYOR

4 Kasım'da Irak'ın kuzeyindeki Hakurk, 7 Kasım'da ise Gara ve Kandil bölgelerindeki terör hedeflerinin vurulduğunu belirten Aktürk, "Hava harekatlarıyla içinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 27 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir." dedi.

Aktürk, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunan sığınakla 2 girişi, çok sayıda odası ve muhtelif yaşam malzemelerinin bulunduğu mağaranın, Pençe-Yıldırım bölgesinde ise 6 sığınak ve girişi el yapımı patlayıcıyla tuzaklanmış, birçok odası bulunan mağaranın imha edildiğini kaydetti.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Tuğamiral Aktürk, "Terörle mücadelemiz, 'Bir gece ansızın' diye ifade ettiğimiz şekilde gereken yer ve zamanda, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla, tüm terör inleri yıkılıp, tek bir terörist kalmayıncaya kadar kararlılıkla devam edecektir." ifadelerine vurgu yaptı.

Suriye'nin kuzeyindeki birliklere yılbaşından itibaren 433 taciz ve saldırının gerçekleştirildiğini ifade eden Aktürk, "Anında ve misliyle verilen karşılıkla 19'u son bir haftada olmak üzere 1340 terörist etkisiz hale getirilmiştir." dedi.

HUDUTLARDA YAKALANANLARIN SAYISI 11 BİN 521

Öte yandan hudut güvenliğinin alınan yoğun ve etkin tedbirlerle sağlandığının altını çizen Aktürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 547 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 2'si FETÖ mensubu olmak üzere 6'sı teröristtir. 3 bin 76 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 11 bin 521'e yükselmiştir. Bu şahıslardan 396'sı FETÖ olmak üzere toplam 566 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 185 bin 205 olmuştur."

TÜRKİYE-YUNANİSTAN HEYETLERİ ANKARA'DA GÖRÜŞECEK

Yunanistan ile ikili ilişkilerde yakalanan pozitif gündemin sürdürülmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması için çabaların devam edeceğini ifadele eden Aktürk, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki dördüncü tur askeri güven artırıcı önlemler toplantısının 13 Kasım'da Ankara'da yapılacağını duyurdu.

MSB: İSRAİL'İN GAZZE'DE UYGULADIĞI MEZALİM KABUL EDİLEMEZ

Türkiye'nin Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediği insani ve adaletli tutumunun bugün de devam ettiğine değinen Aktürk, şunları kaydetti:

"İsrail'in uyguladığı mezalimin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. İsrail'in sivil nüfusa dikkat etmemesi, Gazze'deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve toplu cezalandırma yolunu tercih etmesi çok ciddi bir endişe kaynağıdır. Türkiye olarak çağrımız, ateşkes ve barış çağrılarının dikkate alınması, sivillere yönelik saldırı ve operasyonların derhal durdurulması, Gazze'deki acil ihtiyaçları karşılamak için ihtiyaç maddelerinin girişine ve yaralıların çıkışına tahditsiz izin verilmesidir. Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacaktır."