Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, yarın Ankara'dan uzaya fırlatılmak üzere ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne uğurlanacak.

UĞURLAMA TÖRENİ

Mürted Hava Meydanı'nda saat 12.00'de düzenlenecek uğurlama törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katılacak. Törende, Uraloğlu ve Kacır'ın ortak bir açıklama yapması bekleniyor.

Turksat 6 A Haberlesme Uydusu 03062024 2

FIRLATMA HAZIRLIKLARI

Törenin ardından, fırlatma görevinde yer alacak personel ve Türksat 6A, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD'ye gönderilecek. Türksat 6A'nın hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek ve ardından Cape Canaveral Uzay Üssü'ndeki SpaceX tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak. Uydunun 8-15 Temmuz 2024 tarihleri arasında yörüngesine fırlatılması planlanıyor.

PROJE ORTAKLARI VE YERLİLİK ORANI

Türksat 6A Projesi'nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum olarak, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurumlar olarak yer aldı. Türksat 6A, yüzde 80'in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara'da TUSAŞ'taki USET tesislerinde Türk mühendisleri tarafından üretildi.

Turksat 6 A Haberlesme Uydusu 03062024 4

UYDUNUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE HİZMET ALANI

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydu, mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı Türksat'ın kapsama alanına dahil edecek. Böylece uyduların ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle birlikte Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da önemli ölçüde artması hedefleniyor.

UYDU İHRACATÇISI OLMA HEDEFİ

Haberleşme uydusu üretebilen sayılı ülkeler arasına giren Türkiye, Türksat 6A tecrübesinin ardından uydu ihracatçısı konumuna yükselmeyi de hedefliyor. Bu proje ile Türkiye, uzay alanında önemli bir adım atmış olacak.

Turksat 6 A Haberlesme Uydusu 03062024 3

Editör: Mevlüt Peker