Türkiye'nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı'nın ardından, Uluslararası Uzay İstasyonun'a görevini yapmak üzere ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever gidecek. Peki Tuva Cihangir Atasever kimdir, kaç yaşında, nereli? Tuva Cihangir Atasever uzaya ne zaman gidecek? İşte yanıtlar..

TUVA CİHANGİR ATASEVER'İN UZAYA GİDECEĞİ TARİH BELLİ OLDU!

Tuva Cihangir Atasever uzaya gitmeye hazırlanıyor! Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün geçirmiş ve Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapmıştı. Türkiye'nin ikinci uzay yolcusu ise Tuva Cihangir Atasever olacak. Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in ne zaman uzaya gideceği merak ediliyor. 

Tuva Cihangir Atasever 07052024 3

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) geçirdiği sürede 13 bilimsel deneye imza atan Gezeravcı'nın ardından Tuva Cihangir Atasever'in uzayda yapacakları merak ediliyor. Atasever'in uzaya gideceği tarih belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024'te ABD'nin New Mexico Eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek." bilgisini verdi.

Tuva Cihangir Atasever 07052024 2

Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Atasever, yüksek lisans eğitimini University of California'da aynı bölüm üzerine yapmıştır. Tuva Cihangir Atasever'in mesleği, aviyonik sistem mühendisliğidir.

Atasever, Roketsan bünyesinde 5 yıl boyunca çalışmıştır. Tuva Cihangir Atasever, uzay yolculuğu için yedek aday olarak belirlenmişti. Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için seçilen adaylar eğitimlerine ABD’de devam etmektedir.

Aviyonik Sistem Mühendisliği Nedir?

Aviyonik mühendisi, hava araçlarının elektronik sistemleri için gerekli olan ekipmanları belirleyen, yazılımını, donanımı, alt sistemlerini tasarlayan ve geliştiren mühendistir. Aviyonik mühendisi olmak için üniversitede 6 yıl eğitim almak gerekmektedir. Bu süre hem lisans hem yüksek lisans eğitimini kapsamaktadır. Üniversitede ilgili bölümlerden mezun olanlar Disiplinler Arası Aviyonik Mühendisliği ile ilgili tezli yüksek lisans yaparak bu mesleği icra etmektedir.

Editör: Nurseli Fırat