Zonguldak'ta bir firmada yöneticilik yapan E.Ö, cep telefonu almak için internetten araştırma yapmaya başladı. İstediği telefonun fiyatını bir we bistesi üzerinden karşılaştıran adam, en uygun fiyatı veren online satıcıdan telefonu sipariş etti.

TELEFONU GELİNCE ŞOKU YAŞADI

Güvendiği sitenin yönlendirdiği e-ticaret sayfasından 24 Ekim’de telefonu satın alan E.Ö, cihaz eline ulaştığında kutusunun açıldığını ve cihazın yeni olmadığını fark etti. Ayrıca cihazın ''yurt dışı'' ürünü olduğunu fark eden E.Ö, firmaya ulaşarak cihazı 28 Ekim’de iade için kargoya verdi.

İADE HESABA YATMADI, DOLANDIRILDIĞINI ANLADI

Firmanın 7 iş günü içinde paranın hesabına yatırılacağını söylediğini ancak hala yatırılmadığını söyleyen E.Ö, aracı site, e-ticaret sayfası ve kargoyu teslim alan yetkililerinden şikayetçi oldu.

CİHAZ HEM KAÇAK HEM İKİNCİ EL ÇIKTI

Türkiye’nin fiyat karşılaştırma sitesinin yönlendirdiği sayfadan cep telefonu aldığını ve 55 bin lira ödeme yaptığını söyleyen E.Ö, şöyle konuştu:

''Beni bir mağazaya yönlendirdi, oradan kredi kartıyla tek çekim yaparak satın aldım. Cihaz geldi, kullanılmış ambalajı açık ve kaçak şekildeydi. Cihazın kurulumunu yapamadık, yurt dışına ait olduğu ve ne olduğu belli olmadığı için. Firmaya bir şekilde ulaştık, bize ‘Ürünü geri gönder’ dedi. Verdikleri kargo koduyla geri gönderdik. 15 gün önce 'Paranız, siteden aldığınız için 7 gün içinde kartınıza iade olacaktır' diye söylediler ama bankaya falan ulaşmadılar, yapacaklarını da sanmıyorum.''

"ARACI FİRMANIN MAĞDURİYETİMİ GİDERMESİNİ RİCA EDİYORUM"

Yaşadığı sorundan sonra internet sitesine ulaşan E.Ö, "Mağdur olduğumu söyledim. 'O bizi ilgilendirmez, biz sadece fiyat karşılaştırması yapan bir siteyiz' dediler. Ben arada bu firma olmasa o ürünü almazdım. O firmanın unvanına güvenerek ben satın aldım. Beni mağdur etti. Resmen dolandırıldık açıkçası, 55 bin TL ödeme yaptım. Paramı geri alamıyorum. Ben aracı firmanın mağduriyetimi gidermesini rica ediyorum.'' dedi.