Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve beraberindeki heyet, Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

KARŞILAMA HEYETİ

Volodimir Zelenskiy ve beraberindeki Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov'un da bulunduğu heyeti, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilci Vekili Mehmet Zahit Uzun, Zeytinburnu Kaymakamı Adem Uslu, 1. Ordu Harekat Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Ali İhsan Bulut karşıladı.

GÖRÜŞME DETAYLARI

Ziyaret kapsamında Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. Görüşmede, Ukrayna ile Rusya arasındaki devam eden savaşın seyri ele alınacak. Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devam etmesine ilişkin temaslardaki son durumun ve bölgede kalıcı barış arayışlarının detaylı bir şekilde ele alınacağı görüşmede, Türkiye-Ukrayna ilişkileri de gündem maddelerinden biri olacak.

ÖNCEKİ ZİYARETİNDE PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Zelenskiy, 7 Temmuz 2023'te Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vahdettin Köşkü'nde görüşmüştü. İki lider arasındaki görüşmeler sonucunda "Stratejik Endüstriler Alanında İşbirliğine" ilişkin mutabakat zaptını içeren protokol imzalanmıştı. Ayrıca Zelenskiy, düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'ye Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliği ile Karadeniz tahıl girişimine olan desteği için minnettar olduğunu ifade etmişti.

Editör: Mevlüt Peker