Ukrayna ordusunda görev yapan 39 yaşındaki binbaşı Hennadii Chastiakov, düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetti. Chastiakov, arkadaşları ile yaptığı doğum günü kutlamasının ardından evde kendisine verilen hediye paketlerini açtığı sırada, paketlerden birinde el bombası çıktı. Binbaşı Chastiakov, paketin içerisindeki el bombasının patlaması nedeni ile hayatını kaybederken, odada bulunan 13 yaşındaki oğlu ise ağır yaralandı.

İÇİŞLERİ BAKANI KLİMENKO'DAN AÇIKLAMA

Yaşanan olay ile ilgili açıklamada bulunan Ukrayna İçişleri Bakanı Igor Klimenko, "Gelen hediyeleri babası ile birlikte açan oğlu, el bombasını kutudan çıkarıp pimiyle oynarken Binbaşı Chastiakov, el bombasını çocuğun elinden almış fakat trajik bir kaza meydana gelmiş” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, Kiev'in batısında bulunan bir dairede meydana gelen olay sonrası yapılan incelemelerde, dairede 5 adet el bombası daha bulundu. 

HEDİYE PAKETİ, BİR ALBAY TARAFINDAN VERİLDİ

El bombası olan hediye paketini, Hennadii Chastiakov'a veren kişinin bir albay olduğu belirtilirken, Ukrainska Pravda’ya konuşan bir kaynak, şişenin el bombası şeklindeki bardaklarla birlikte bir hediye çantasında olduğunu ve patlamanın çantayı açtığında meydana geldiğini söyledi. Diğer haberlerde ise hediyeyi veren albayın şişeyi, “Seni şaşırtmak zor. Bu yüzden size savaş el bombaları ve bir şişe iyi viski veriyorum” sözleriyle verdiği belirtildi.