Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği operasyon sonrası çok sayıda rehineyi Gazze’ye götürmüştü. Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı durmadığı sürece, içlerinde çok sayıda yabancının da bulunduğu 150'nin üzerinde rehineyi salıvermeyeceğini duyurdu.

Amerikan WSJ (Wall Street Journal), vatandaşlarını İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan almak isteyen çok sayıda devletin Türkiye'deki diplomatlara ve istihbarat yetkililerine başvurduğu bilgisini geçti. Çok sayıda ülkenin, savaş gündeminin arka planında vatandaşlarını kurtarmak için yoğun çaba içinde olduğu vurgulanan haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerinin de Hamas'la temas halindeki Türkiye, Katar ve Mısır'la görüştüğü bilgisi verildi.

Mısır: Hamas komutanları telefonlara bakmıyor

İsrail, rehinelerle ilgili Hamas'la pazarlığa girmediklerini açıklarken, Wall Street Journal’a konuşan bir Mısırlı yetkili, "Hamas'la iletişimi olan her ülke bunu denedi ama telefonlarını açmıyorlar ve onlara ulaşmak imkansız." diye konuştu.

Haberde, Türkiye'nin rehinelerin durumuna ilişkin Hamas'tan yeterli yanıt alamadığı, Gazze'de kaç esir olduğunun dahi tam olarak bilinmediği belirtildi. WSJ’nin haberine göre Hamas, Türkiye'ye gönderdiği mesajda, "İsrail, elindeki binlerce Filistinli rehineyi serbest bırakmadan esirleri bırakmayacağız." dedi.

Türk yetkili: Çok sayıda ülke bizimle temas halinde

Wall Street Journal’a konuşan bir Türk istihbarat yetkilisi, "Çok sayıda ülke, özellikle de Batılı ülkeler bizimle temas halinde. Bizden mesajlarını gizlice iletmemizi istiyorlar." diyerek, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının iletişimi zorlaştırdığını vurguladı.

Türkiye'nin, Hamas'a elindeki çocuk ve yaşlıları salıverme çağrısı yaptığının altını çizen Türk yetkili, "Şu anda Gazze'deki fiziksel durum, müzakereler gibi konular için uygun koşulları sunmuyor." ifadelerini kullandı.