İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uluslararası silahlı organize suç örgütü "Comanchero"nun çökertilmesi amacıyla düzenlenen Kafes Operasyonu'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yerlikaya, operasyon kapsamında yakalanan şüphelilerin sayısının 42'ye ulaştığını açıkladı.

42 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Bakan Yerlikaya sosyal medya hesabından konuya yaptığı açıklamada, "suç işlemek için örgüt kurma, uluslararası uyuşturucu madde imal ve ticareti, suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama" suçlarına ilişkin yürütülen uluslararası silahlı organize suç örgütü "Comanchero" soruşturması kapsamında firari zanlılardan 5'inin daha yakalandığını belirtti.

Buna göre Kafes Operasyonu'nda yakalanan şüphelilerin sayısı 42'ye yükseldi.

ÖRGÜTÜN YÖNETİCİ KADROSUNDAKİ İSİMLER TÜRK VATANDAŞLIĞI ALDI

Gözaltına alınan zanlılardan suç örgütünün yönetici kadrosundaki Maximillian Rivkin'in, "Nikolaj Ankov" adına düzenlenen Bulgaristan pasaportuyla başvuru yaparak Türk vatandaşlığına geçtiği ve "Cem Cansu" adını aldığı belirlendi.

Öte yandan Interpol kırmızı bülteniyle aranan Rivkin'in, Türk vatandaşlığının geri alınmasına yönelik işlem başlatıldı. Rivkin'in ayrıca Sırbistan asıllı İsveç vatandaşı olduğu da tespit edildi.

Soruşturma kapsamında firari şüphelilerden Necmi Saki'nin de kırmızı bültenle arandığı ve örgütün yöneticilerinden olduğu belirlendi.

Yerlikaya, "Operasyonları başından itibaren büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla düzenleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzü ve İstihbarat Şube Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duaları sizinle." ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: AA