Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi James Elder, Gazze'de yaşanan ve özellikle çocukları hedef alan vahim olaylardan dolayı derin endişe içinde olduklarını ifade etti.

Cenevre'de BM bünyesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Elder, İsrail ve Filistin arasındaki süregelen çatışmaların, özellikle Gazze'deki çocukları zor duruma soktuğunu dile getirdi. Elder, "Gazze'de çocuk ölümlerinin artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Maalesef Gazze, çocuklar için yaşanmaz bir hale dönüşüyor." şeklinde konuştu.

ACİL ATEŞKES VE İNSANİ YARDIM VURGUSU

Elder, Gazze'deki çocukların sadece saldırılardan değil, aynı zamanda tıbbi desteğin yetersizliği sebebiyle de hayatını kaybettiğini belirtti. UNICEF adına, çatışmalara derhal son verilmesi ve Gazze'ye gerekli insani yardımların ivedilikle gönderilmesi çağrısında bulundu.

GAZZE’DE DURUM: BİNLERCE ÖLÜ VE YARALI

Gazze Şeridi'nde tırmanan şiddet dalgası, 7 Ekim'den bu yana İsrail ve Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları arasında sürüyor. İsrail'in Mescid-i Aksa ve diğer kutsal mekanlara yönelik ihlallerine tepki olarak başlatılan saldırılara, İsrail ordusu Gazze'ye yoğun hava bombardımanıyla karşılık verdi.

İSRALLİ KAYIPLAR

İsrail makamları, Gazze'den gelen saldırılarda toplam 1400'den fazla İsraillinin hayatını kaybettiğini ve 5.132 kişinin yaralandığını belirtti. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 240 İsraillinin el-Kassam Tugayları'nın esiri olduğunu açıkladı.

FİLİSTİNLİ KAYIPLAR ÇOK YÜKSEK

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 8.306 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 21.048 kişinin yaralandığını duyurdu. Ölenlerin 3.457'sinin çocuk, 2.136'sının kadın olduğu belirtildi. Ayrıca, İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki saldırılarında 124 Filistinli öldü ve yaklaşık 2.000 kişi yaralandı.

GAZETECİLER DE HEDEFTE

İsrail'in bombardımanı sırasında Gazze'de 35, Lübnan'da ise 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İLETİŞİM AĞLARI ÇÖKÜYOR

Gazze'deki yoğun bombardımanlar, iletişim hizmetlerini olumsuz etkiledi. Sabit hat, cep telefonu ve internet hizmetleri neredeyse durdu.

İSRAL ORDUSUNDAN YENİ HAMLELER

İsrail ordusu, 26 Ekim'de kara harekatını genişletirken hava saldırılarına da ağırlık verdi. Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de hedef alındı.

HİZBULLAH İLE ÇATIŞMALAR

Ayrıca, İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalar da devam ediyor. 8 Ekim'den bu yana gerçekleşen çatışmalarda 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Kaynak: AA