BM'nin Lübnan'daki Barış Gücü UNIFIL, İsrail ordusunun güney Lübnan'daki sivil ölümleri konusunda sert bir kınama yayınladı.

UNIFIL Temsilcisi Andrea Tenenti tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Aynata ile Aytarun köyleri aralığında gerçekleştirdiği saldırıda yaşamını yitiren dört sivil - üçü çocuk biri kadın - ile ilgili trajik haberlere dikkat çekildi.

Tenenti, silah ve patlama seslerinin yankılandığı "Mavi Hat" olarak adlandırılan sınır bölgesindeki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, "Üzücü olayın yaşandığı Aytarun civarında dört masum sivilin hayatını kaybettiğini öğrenmek yüreğimizi burktu. Bu tırmanışın daha da kötüye gitmesi ihtimali var ve bu durum mutlak bir önlem alınmasını gerektiriyor." dedi.

Sözcü, BM barış gücü olarak tüm ilgililere uluslararası hukuka göre sivillerin hedef alınmasının savaş suçu olduğunu anımsatarak, "Daha fazla can kaybının önüne geçilmesi adına tüm tarafları acilen ateşkese davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

LÜBNAN'DAN BM'YE HAREKET ÇAĞRISI

Lübnan Başbakanı Necib Mikati ise yaşanan saldırıyı "dünya vicdanında silinmez bir kara leke" olarak nitelendirdi ve BM'ye şikayette bulunacaklarını duyurmuştu.

Başbakanlık tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Mikati, İsrail'in sivil bir aracı hedef aldığı saldırıyı şiddetle kınamıştı. Mikati, "Bu saldırı, İsrail'in işgal suçlarının bir devamıdır ve Lübnan'ın güneyindeki ve Gazze'deki eylemlerini görmezden gelen küresel vicdanın bir yarasıdır." diye konuşmuştu.

Necib Mikati, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yapacakları acil başvuru ile ilgili olarak, uluslararası toplumu BM kararlarını uygulamaya, saldırıları durdurmaya ve insani değerleri korumaya çağırarak, "Bu başvuruların sadece kâğıt üzerinde kalmaması ve somut adımlar atılması hayati önem taşımaktadır." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA