Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya maktulün annesi Zeynep, babası Veysel ve kardeşi Enes Kırgöz ile tutuklu sanık Önder Lafçı ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, Hilal Sultan Kırgözün ölümüne ilişkin adli tıp kurumundan istedikleri raporun mahkemeye ulaştığını belirterek, raporun taraflarla paylaşıldığını söyledi.

TUTUKLULUĞUNA DEVAM EDİLDİ

Kırgöz ailesinin avukatı Yalçın Arcak, raporda Hilal Sultan Kırgözün vurulmasının ardından 48 gün sonra yaşamını yitirmesine rağmen ölümüyle saldırı arasında illiyet bağı kurulduğuna dikkati çekerek, rapordaki bazı eksik unsurların giderilmesi için bir üst kurula müzekkere yazılmasını talep etti. Mahkeme başkanı, sanık Lafçının olay günü Kırgözü kurtarmaya çalışan mahalle sakini Beyti Çye de silah doğrultup, tetiğe bastığını ancak silahın patlamamasıyla Beyti Çnin kurtulduğunu, bu konuda sanık Lafçı hakkında "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla açılan davanın bu dava dosyası ile birleştirildiğini kaydetti. Mahkeme, sanık Lafçının tutukluluk halinin devamına, Beyti Çnin ifade vermek üzere bir sonraki duruşmaya çağrılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

DURUŞMA SONRASI GERGİNLİK ÇIKTI

Duruşma sırasında sanık ailesi ile Kırgöz ailesi arasında zaman zaman yaşanan tartışma, duruşma sonrası adliye dışında da devam etti. Adliye önünde sanık ailesinin üzerine yürümek isteyen Kırgözün ailesi ile ailenin avukatı, polis tarafından engellendi. Anne Zeynep Kırgöz, gazetecilere, herkesin bayramda sevdikleriyle buluşacağını, kendisinin ise mezara gideceğini söyledi.
Kızını toprağa verdiğini ifade eden Kırgöz, "O cani açık görüşte sevdikleriyle buluşup kucaklaşacak. Ben mezara gideceğim. Adalet yerini bulsun istiyorum. Ben cehennemi yaşadım. Onların bedelini istiyorum. Adalet varsa o adaletten ben de istiyorum." dedi.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu