Türkiye kritik Cumhurbaşkanlığı 2'nci tur seçimlerine odaklanırken ekonomide de sıcak saatler yaşanıyor. Döviz kuru ve altın piyasasında yaşanan duruma ilişkin değerlendirmede bulunan İslam Memiş, seçim sürecinde yüksek fiyattan gram altın alanların olduğunu ve sürecin yatırımcının aleyhine geliştiğini ifade etti. İslam Memiş, 28 Mayıs’ta ikinci tur seçimleri öncesi yatırımcıların yüksek fiyatlardan alım yapmamaları gerektiğinin altını çizerek şunları aktardı:

“Aslında birinci turda vatandaşlar kuyumcularda kuyruklar oluşturdu. 1510 liradan gram altın almıştı, yanlış hamlelerdi. Tekrar bu tuzağa düşmemeleri gerekiyor. Manipülasyon piyasası oluşuyor. Piyasalar da biraz daha kontrol altına alındı.”

Gram altın serbest piyasalarda 1375 lirada. Ons altını takip etmeye devam ediyoruz. Orada da bir miktar geri çekilmeler var. Dolar TL kurundaki geri çekilmeyle birlikte gram altında düşüşlere neden oldu. 148 lira değer kaybetti gram altın, kısa vadede kuvvetli değer kayıpları ama 1350 lira altında değer kaybı beklemiyorum.”

'YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜMÜ KORUYORUM'

Seçim sonrası dolar kuru ve altın piyasasında beklediği yükseliş trendinin yaşanacağını da yineleyen Memiş, “1350 lirayı dikkate almak gerekiyor. Yaz aylarında yükseliş öngörümü koruyorum. Dolar kurunda da yaz aylarında yükseliş öngörüyorum” ifadelerini kullandı.

'1350 ALTINDAKİ RAKAMLAR BİRAZ ZOR'

Ancak seçim sürecinde dikkatli davranmak gerektiğini yineleyen İslam Memiş, gram altının 1350 ila 1380 TL aralığında hareketlerini sürdürmeye devam ettiğini söyleyerek, “1350 altındaki rakamlar biraz zor, buralar alım fırsatı olarak göz önüne alınmalı” dedi.

'DÜĞÜN TAKILARINDA YOĞUN SATIŞLARIN OLACAĞI DÖNEME GİRİLİYOR'

Memiş, altın yatırımcısının sabırlı bekleyişinin sürmesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Elinde altın olan biraz daha beklemeli. Alım yapacak olan da seçime kadarki süreci iyi değerlendirmeli. İnsanlar daha önce hazırlığını yaptı. Alım işi geçen ay bitti. Düğün takılarında yoğun satışların olacağı döneme giriliyor” ifadelerini kullandı.