Gazze Şeridi'nde bulunan El-Megazi Mülteci Kampı'nda yer alan bir fırına yönelik İsrail savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısında 10 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Gazze Hükümeti Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, İsrail savaş uçaklarının Birleşmiş Milletler'e bağlı UNRWA tarafından kısa süre önce un temini yapılan El-Megazi'deki ana fırını vurduğunu belirtti.

Maruf, saldırıda yaşanan can kayıplarını teyit ederken, saldırının şiddetiyle fırının tamamen harabeye döndüğünü, yakınlarında bulunan pek çok yapının da büyük zarar gördüğünü kaydetti.

Megazi'deki bu fırının, kamp sakinlerinin yanı sıra bölgedeki on binlerce mağdura ekmek sağlama kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Filistinli yetkili, bu saldırının İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarının gerçek amacını ortaya koyduğunu ifade etti.

Maruf, İsrail'in geçmişte de fırınlar, hastaneler, kiliseler ve marketler gibi sivillerin yoğunlukla bulunduğu bölgeleri hedef aldığını, bu saldırıların Gazze'deki sivil yaşamı zorlaştırdığına dikkat çekti.

Daha önce de, 19 Ekim tarihli bir basın açıklamasında, Gazze Hükümeti Medya Ofisi İsrail'in, yoğun bir şekilde ekmek sırasında bekleyen sivillerin bulunduğu bölgeleri kasıtlı olarak hedef aldığını belirtmişti. Bu tür saldırılarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı da bilgiler arasında yer almıştı.

Kaynak: AA