İsrail-Hamas arasında patlak veren savaş, dünya genelinde ons altın fiyatlarının fırlamasına neden olmuştu.. Ons altına bağlı olarak yükselen gram altın da rekor üstüne rekor kırmış  3 Kasımda 1.826 TL ile zirveyi görmüştü.

Ancak İsrail'in savaşın uzun soluklu olacağını duyurması piyasalarda dengeyi yeniden alt üst etti. Altın hızlı yükselişinin ardından güne yüzde 0,20 düşüşle başladı.

Öte yandan Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altında son bir hamle beklendiğini belirterek yatırımcıyı uyardı. Memiş, altının son kez 1.880 lira seviyesini test edeceği tarihi de açıkladı.

Piyasa analisti Memiş "Bu yıl sonuna kadar yerleşen bir ons görürüz ve 2024 yılında 2.350 dolar seviyesine kadar bu yükselişler devam edebilir." ifadesini kullandı.

'ALTIN TRENİ KALKIYOR"

"Son bir kar satışı, son bir düzeltme" diyerek uyarıda bulunan uzman isim "Ondan sonra altın treni kalkıyor arkadaşlar" dedi.

Memiş açıklamalarına şöyle devam etti:

"Bu trenin ons tarafta gideceği yer 2.350 dolar seviyesi. Gram tarafında da bir miktar geri çekilme gördük.

"Yine sosyal medya hesabımdan geçen hafta şöyle bir mesaj vermiştim: 2 cumadır gram altın-TL fiyatı serbest piyasalarda fiziki tarafta 1.873 lira seviyesini test etti.

ACELE ETMEYİN, KENARDA BEKLEYİN!

Şimdi son bir hamlesi var. Bu sefer 1.880 lira seviyesine yukarı yönlü kıracaktır. Yani yıl sonu beklentimiz gerçekleşecektir. Ancak 1.873 lira seviyesini ikinci kez test etmesine rağmen 'Acele etmeyin, kenarda bekleyin!' uyarılarım vardı.

Yani bugün gram altının 20 lira değer kaybettiğini gördük. Cuma günü sabredenler almayanlar iyi bir karar vermiş oldu. Tekrar ons altındaki bu baskılanma ile birlikte 1840-1830
lira destek seviyelerini takip ediyor olacağım.

YIL BİTMEDEN 2 BİN LİRAYI GÖRECEK

Son demler. Ondan sonra hedef 2.000 lira seviyesi arkadaşlar. Bu yıl bitmeden 2.000 lira seviyesini gözüne kestiren bir gram altın karşımızda duruyor. 2024 yılının yarısına kadar olan süreçte 2.500 lira öngörüm halen devam etmekte. O yüzden altın borcu olanlar, düğün yapacak olanlar, altın yatırımını düşünenler bu bu seviyeleri tekrar göz önünde bulundurmalı."

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM