Uzman Öğretmenlik Sınavı başladı. Sınavın sona ermesiyle birlikte "Uzman Öğretmenlik Sınavı soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak?" sorularına cevap aranıyor. İşte ilanı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından yapılan Uzman Öğretmenlik Sınavı soruları ve Uzman Öğretmenlik Sınavı cevap anahtarı linkleri…

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI SORU VE CEVAPLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün gerçekleştirilecek olan Uzman Öğretmenlik Sınavı öncesinde, öğretmenlerin merakla beklediği soru ve cevapların yayınlanma tarihini duyurdu. İşte 2023 Uzman Öğretmenlik Sınavı hakkında merak edilenler...

SINAV ZAMANI VE FORMATI

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, 19 Kasım 2023 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. Sınav, Türkiye saati ile sabah 10.00'da başlayarak öğleden sonra 13.00'te tamamlandı.

SORU VE CEVAPLARIN YAYINLANMA TARİHİ

Sınavın soru ve cevapları, 20 Kasım 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet siteleri http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr adreslerinden yayımlanacak.

SINAVIN UYGULANMA ŞEKLİ

Adaylar, https://onlinesinav.meb.gov.tr/ adresi üzerinden sınava katıldılar. Sınavda, beş şıklı 100 soru yer aldı ve toplam 135 dakika süresi bulundu. "Sınava Başla" butonu ile başlayan sınavda, her soru için "Kaydet ve İlerle" butonuna yer verildi ve son soruda "Sınavı Bitir" butonu yer aldı. Adaylar, sınav süresi içinde istedikleri zaman sınavı sonlandırabildiler. Teknik sorunlar nedeniyle sınavı yarıda kesilen adaylar, kaldıkları yerden devam edebildiler.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Uzman ve başöğretmenlik sınav sonuçları, 24 Kasım 2023 tarihinde açıklanacak.

SINAVIN İÇERİĞİ VE SÜRESİ

Sınavda 100 soru yer alacak ve her soru 1 puan değerinde olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Toplamda 150 dakika süre verildi.

SINAV KONULARI

Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınavında sorulan konular şunlar:

15 soru: Öğrenme ve Öğretme Süreçleri
12 soru: Ölçme ve Değerlendirme
15 soru: Özel Eğitim ve Rehberlik
10 soru: Eğitim Araştırmaları ve AR-GE Çalışmaları
12 soru: Eğitimde Kapsayıcılık
10 soru: Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği
10 soru: Sosyal Etkileşim ve İletişim
8 soru: Dijital Yetkinlik
8 soru: Güvenli Okul ve Okul Güvenliği

SINAV SONUÇLARI NASIL SORGULANACAK?

Sınav sonuçları, hem meb.gov.tr hem de odsgm.meb.gov.tr adreslerinden sorgulanabilecek. Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sınav sonuç ekranına ulaşabilecekler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Başvuru şartlarını sağlamayan adaylar, adayın yerine başkasının sınava katılması, teknik hilelerle sınavın duraklatılması veya sınav güvenliğini aksatacak eylemler durumunda sınav geçersiz sayılacak. Ekran görüntüsü alma, kaydetme, paylaşma ve yazdırma gibi işlemler yasak. Sınav sorularının paylaşımı yasak olup, ihlaller 6764 sayılı Kanun hükümleri uyarınca cezalandırılacak.

BAŞÖĞRETMENLİK YAZILI SINAV KONULARI

Başöğretmenlik yazılı sınavında ise farklı konulardan sorular yer alıyor:

12 soru: Öğrenme ve Öğretme Süreçleri
8 soru: Ölçme ve Değerlendirme
12 soru: Özel Eğitim ve Rehberlik
7 soru: Eğitim Araştırmaları ve AR-GE Çalışmaları
8 soru: Eğitimde Kapsayıcılık
7 soru: Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği
7 soru: Sosyal Etkileşim ve İletişim
6 soru: Dijital Yetkinlik
6 soru: Güvenli Okul ve Okul Güvenliği
15 soru: Okul Geliştirme ve Liderlik
6 soru: Sosyal Duygusal Öğrenme Becerilerinin Geliştirilmesi
6 soru: Bilişsel Düşünme Becerileri