VESTEL DEĞERİ KADAR TAZMİNAT KAZANDI!

Vestel, değeri kadar tazminat kazandı ancak bu karara itiraz edeceklerini açıkladı. Türkiye'nin teknoloji devi Vestel Elektronik, Samsung ve LG grubu şirketlerine açtığı Hollanda'daki davada 684,4 milyon euro tazminat kazandı. 

V E S T E L T A Z M İ N A T K A Z A N D I V E S B E B O R S A İ S T A N B U L 4

Vestel Grubu şirketleri toplam 2.053.200.000 euro tutarında tazminat talebinde bulunurken mahkeme davayı kısmen kabul etti. Verilen kararda TTD International ve TDP SP. Z.O.O. firmaları haksız bulunurken bu şirketlerin Vestel lehine 684.400.000 euro tazminat ödemelerine hükmedildi. Fakat Vestel Elektronik davaya konu olan 2 milyar 53 milyon euroyu almak için yeniden başvuru yapacak.

V E S T E L T A Z M İ N A T K A Z A N D I V E S B E B O R S A İ S T A N B U L 3

VESTEL HİSSELERİ TAVAN OLDU

Tazminat kararı sonrası Vestel'in borsadaki hisseleri de uçuşa geçti. "VESBE ne kadar oldu?" "VESBE hep tavan mı olacak?" "VESBE alınır mı?" soruları gündemde yerini aldı. Vestel hissesi, Dün 65,75 TL'den kapanmıştı. Ancak tazminat kararının ardından Vestel'in Borsa İstanbul'daki hissesi "VESBE", bugün yüzde 9,96 yükselerek tavan fiyatı olan 72,30 TL'ye çıktı.

borsa_istanbul_8

VESTEL KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU (KAP) AÇIKLAMASI

Vestel, Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi nezdinde görülen rekabet hukuku kaynaklı tazminat davasına ilişkin açıklama yaptı. Vestel’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

V E S T E L T A Z M İ N A T K A Z A N D I V E S B E B O R S A İ S T A N B U L 6

“Şirketimiz Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Vestel), yüzde 100 bağlı ortaklığımız Vestel Ticaret A.Ş. ve Vestel'in ilgili yurt dışı iştiraklerinin (Vestel Holland B.V., Vestel CIS Ltd., Vestel Trade Ltd., Vestel Electronica S.R.L., Vestel France S.A.S., Vestel Holland B.V. Sucursal En Espana, Vestel Holland B.V. Germany Branch Office ve Vestel Holland B.V. UK Branch Office) davacı sıfatıyla;

V E S T E L T A Z M İ N A T K A Z A N D I V E S B E B O R S A İ S T A N B U L 5

Samsung, LG grubu şirketleri, Technicolr S.A., TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinin ise davalı sıfatıyla taraf olduğu, Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi nezdinde görülen rekabet hukuku kaynaklı toplam 2.053.200.000 EUR tutarlı tazminat davasında, davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine karar verilmiştir.

V E S T E L T A Z M İ N A T K A Z A N D I V E S B E B O R S A İ S T A N B U L 2

Anılan karar uyarınca, davada iki davalının (TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O.) lehimize 684.400.000 EUR tutarında tazminat ödemesine hükmedilmiş; diğer davalılar yönünden ise, dava reddedilmiştir. Hollanda ilk derece mahkemesinin kararı ve kararda belirtilen tutarlar henüz kesinleşmemiş olup, dava taraflarının karara itiraz hakları mevcuttur. Şirketimizce kararın aleyhe hükmedilen kısmıyla ilgili itiraz hakkımız yasal süresi içerisinde kullanılacaktır.”
 

Editör: Nurseli Fırat