Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Türkiye’nin göğsünü kabartmak için yeni dünya şampiyonu yetiştiriyor. Ancak bu hiç de kolay olmuyor.

Yaşıtları oyuncak araba ve motosikletlerle oynarken kullandığı zorlu araçlarla gündemden düşmeyen 4 yaşındaki Zayn Sofuoğlu, bu defa korkuttu.

İlk kez kullandığı vitesli motosikletten düşen Kenan Sofuoğlu’nun oğlu Zayn Sofuoğlu, pes etmeyerek motosikleti kullanmaya devam ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler büyük beğeni toplarken, cesaretlendirici içeriğe sahip yorum yağmuruna tutuldu.

Minik yetenek Zayn Sofuoğlu’nun boyundan büyük araçları oyuncak araç gibi rahatlıkla kullanabildiği görüntüler sosyal medyada büyük ilgi görüyor.

İdaresi zor araçlarla gündeme gelen ve yaşıtları oyuncak araba ve motosikletlerle oynarken pistleri ağlayan küçük Zayn’ı dünya genelinde de milyonlar izliyor.

İlk kez vitesli motosiklet kullanan 4 yaşındaki Zayn Sofuoğlu, bu kezki görüntüleri izleyenleri de korkuttu. Kullandığı motosikletin kontrolünü yitirerek sert düşen minik Zayn, özel korumalı kıyafetleri sayesinde hiçbir şey olmamış gibi aniden yerden kalkarak motosikleti kullanmaya devam ediyor.

Dünya şampiyonluğu için yetiştirilen Zayn’ın ilk kez vitesli motosiklet kullandığına dair görüntüler Kenan Sofuoğlu tarafından sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Binlerce yorum ve beğeni alan paylaşımda Kenan Sofuoğlu, “Hiçbir şey kolay öğrenilmiyor” ifadeleriyle, kendisini eleştirenlere göndermede bulunuyor.

KENAN SOFUOĞLU

Türkiye’nin gururu motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, 2012 SüperSport Dünya klasmanında 183 puanla şampiyon olmuştu. Motor tamircisi bir babanın en küçük oğlu olan Kenan Sofuoğlu’nun motosikletlere olan ilgisi de babadan geliyor. 2002 yılında Almanya'ya yerleşen dünyaca ünlü yarışçı, aynı yıl Yamaha-Cup'ı kazanarak göğüs kabartmıştı.

Kenan Sofuoğlu önceki dönem AK Parti Milletvekili olarak görev yapmış ancak özel nedenlerle bir sonraki dönem aday olmak istememişti.

Supersport-IDM'de 2003'te ikinci sırayı alarak, 2004'te Fim Superstock 1000 Cup'a dahil oldu. 2004'ü üçüncü sırada bitirdikten sonra 2005'te Superstock-1000 zaferini gözüne kestirdi. Ancak Misano'da katılamadığı bir yarış ve bir bilek kırılmasıyla sezonu ikinci sırada tamamladı.

2006'da Supersport-WM'ye katılım gösterirken, sponsorluk meseleleri sebebiyle Yamaha Almanya ekibini terk etti. Fakat İsviçre'deki anonim bir Türk iş insanı, Selçuk Allaç'ın sponsorluk desteğiyle Ten Kate Honda takımına dahil oldu ve yılı üçüncü sıra ile tamamladı.

2007'de Supersport Dünya Şampiyonası'nı üç yarış kala kazandı.

2010'da, Magny Cors Pisti'nde yapılan Dünya Supersport Şampiyonası'nın 13. yarışında ikinci sıra ile Dünya Şampiyonu oldu. Zaferinin ardından Türk bayrağıyla tur atıp, Osmanlı kavuğu giydi.

2011'de Spor Toto'dan gelen 800.000 TL'lik isim hakkı teklifini, inançları gereği kabul etmedi ve bu parayı hayır işlerinde kullanılmasını tercih etti.

2012'de, Supersport Dünya Şampiyonası'nı sezon sona ermeden kazandı.

2015'te, Fransa'daki yarışta podyumda yer alarak, rakibi Patrick Jacobsen'e 33 puan fark atarak dördüncü şampiyonluğuna ulaştı.

2016'da beşinci Supersport Dünya Şampiyonluğunu elde etti ve bu zaferle kariyerindeki beşinci şampiyonluğunu kutladı.

Kenan Sofuoğlu, 2007, 2010, 2012 ve 2015'ten sonra beşinci kez Supersport zaferini kazandı.

Kenan'ın abisi Sinan Sofuoğlu, 2008'de Kocaeli Körfez Pisti'nde gerçekleşen bir motosiklet kazası neticesinde yaşamını yitirdi.

Kaynak: İHA