Dün İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ni vurmasının ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel, "Sivil altyapıya saldırı uluslararası hukuka uygun değil." derken, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise yorum yapmaktan kaçınmıştı. Ursula von der Leyen, hastane vurmanın kötü bir şey olduğunu söyledi.

İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısına tepkiler devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) liderleri, saldırıyı kınadı ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sivil altyapıya yapılan saldırıların uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti. Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Gazze'deki hastane saldırısını sert bir dille eleştirerek, "Bir hastaneyi hedef almanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz." dedi.

Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen oturumda, İsrail-Filistin çatışması masaya yatırıldı. Oturumda konuşan von der Leyen, Gazze'deki hastanede yaşananların kabul edilemez olduğunu belirtti ve tüm gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Gazze'ye yardımın ulaştırılması gerektiğini ve bu konuda Mısır ile işbirliği yapıldığını belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırıları kınadı. Ancak, Gazze'deki sivil kayıpların da kınanması gerektiğini vurguladı. Borrell, Gazze'deki durumun trajik olduğunu ve savaşın uluslararası kurallara uygun şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı. Filistinli gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki bir sınır kapısını ele geçirerek İsrail topraklarına girdi. İsrail ordusu da Gazze'ye hava saldırıları düzenledi.

Bu saldırılarda İsrail'den 1405 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 968 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü ve 12 bin 500 kişinin yaralandığını açıkladı. Batı Şeria'da ise 62 Filistinli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırıları sonucu 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan sınırında ise 8 Ekim'de İsrail ve Hizbullah arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği son saldırıda ise 500'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altında ise yüzlerce ceset olduğu düşünülüyor.

Kaynak: AA