Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, 3. Ceza Dairesi Başkanlığı, 7. Ceza Dairesi Başkanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu üyeliği için gerçekleştirilen seçimler, salt çoğunluk  sağlanamadığı için adil tatil sonrasına kaldı.  

3. CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞI İÇİN KIYASIYA YARIŞ 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk’ün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilmesinin ardından 3. Ceza Dairesi Başkanının belirlenmesi amacıyla Yargıtay Genel Kurulunca 3 Haziran’da sandığa gidilmişti. 3. Ceza Dairesi Başkanlığına Hakan Yüksel ile Mustafa Kurtaran adaylığını açıklarken, geride kalan 25 turda henüz başkan belirlenemedi. Buna göre son olarak 4 Temmuz’da gerçekleştirilen ve 244 üyenin katılım sağladığı 25’inci tur oylamada Mustafa Kurtaran 121, Hakan Yüksel 100 oy alırken, 30 oy geçersiz, 3 oy ise boş kullanıldı. 


7. CEZA DAİRESİ BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE 30 TUR GERİDE KALDI

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanlık seçimlerinden de sonuç alınamadı. Yargıtay Genel Kurulunca gerçekleştirilen seçimlerin 30’uncu tur oylamasında Aytekin Sakarya 113, Berrin Aksoyak ise 99 oy aldı. 244 üyenin katılım sağladığı 30’uncu tur oylamada 27 oy geçersiz sayılırken, 5 oy ise boş kullanıldı. 

YSK ÜYELİĞİ İÇİN 48 TUR GERİDE KALDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeliği için kuruldan 10 Haziran'da emekli olacak üye Feyzi Eroğlu’nun yerine Yargıtay kontenjanından bir üyenin belirlenmesi için 20 Mayıs’ta sandığa gidilmişti. YSK üyeliği için Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Celal Albay, 11. Ceza Dairesi Üyesi Arif Atılgan, 12. Ceza Dairesi Üyesi Fuzuli Aydoğdu, 1. Hukuk Dairesi Üyesi İsmail Aysal, 2. Hukuk Dairesi Üyesi Harun Can, 4. Hukuk Dairesi Üyesi Mehmet Erol, 3. Hukuk Dairesi Üyesi Muzaffer Gürkanlı, Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Kar, 1. Ceza Dairesi Üyesi Muzaffer Sayın, 4. Ceza Dairesi Üyesi Cengiz Turhan ve 2. Ceza Dairesi Üyesi Mustafa Uslu olmak üzere 11 üye adaylığını açıklamıştı. 

6 ÜYE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, 5 ADAY YARIŞIYOR
Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Üyesi İsmail Aysal, 2. Hukuk Dairesi Üyesi Harun Can, 3. Hukuk Dairesi Üyesi Muzaffer Gürkanlı, 2. Ceza Dairesi Üyesi Mustafa Uslu, 8. Hukuk Dairesi Üyesi Ahmet Kar ve 1. Ceza Dairesi Üyesi Muzaffer Sayın adaylıktan çekilirken, 5 adayın yarıştığı seçimlerden de sonuç alınamadı. 20 Mayıs’ta başlayan oylamada 48 tur geride kalırken 244 üyenin oy kullandığı son tur oylamada 3. Ceza Dairesi Üyesi Celal Albay 75, 11. Ceza Dairesi Üyesi Arif Atılgan 31, 12. Ceza Dairesi Üyesi Fuzuli Aydoğdu 61, 4. Hukuk Dairesi Üyesi Mehmet Erol 38 ve 4. Ceza Dairesi Üyesi Cengiz Turhan ise 35 oy aldı. 

SEÇİMLER ADLİ TATİL SONRASINA KALDI

Yargıtay 3. Ceza Dairesi ile 7. Ceza Dairesi Başkanlık seçimleri ve Yargıtay kontenjanından Yüksek Seçim Kurulu’na bir üye belirlenmesi için gerçekleştirilen seçimlerde adaylar yasanın aradığı seçilmeye yeterli salt çoğunluğu sağlayamadığı için seçimler yeni adli yılda devam edecek.

Editör: Haber Merkezi