YAŞAR YAKIŞ KİMDİR?

Yaşar Yakış, 12 Ağustos 1938 tarihinde Laz kökenli bir ailede Akçakoca/Düzce'de dünyaya gelmiştir. AKP'nin kurucu üyeleri arasında bulunan Yaşar Yakış, diplomatik kariyerine Anvers Başkonsolosluğu'nda muavin konsolos olarak başlamış ve Lagos, Roma, Şam Büyükelçilikleri ile Brüksel'deki NATO Daimi Temsilciliği gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1985 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanı'na İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komite Başkanlığı'na sekreterya hizmeti sağlamak üzere kurulan İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurarak başkanlık görevini üstlenmiştir.

Yaşar Yakış, 1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçisi olarak atanmış, ardından sırasıyla T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ile Viyana'daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi olarak görev yapmıştır. Ayrıca 1992-1995 yılları arasında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Yaşar Yakış 2

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olduktan sonra AKP'nin kurucu üyesi olarak siyasete atılmış, partinin Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yaşar Yakış, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Düzce milletvekili seçilerek aynı yıl içinde Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. Sonraki hükûmet değişikliğinde görevini Abdullah Gül'e devretmiştir.

Milletvekilliğini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. Yaşar Yakış, 28 Mart 2016'da partisinden ihraç edilmiştir.

YAŞAR YAKIŞ NEDEN ÖLDÜ, KAÇ YAŞINDAYDI?

AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.
 

Editör: Nurseli Fırat