Mario Levi yaşamını yitirdi. Yazarın vefatını Buart Sanat Atölyesi sosyal medya hesabından, "Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız.

Mario Levi Kimdir Vefat 2

Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz." ifadeleriyle duyurdu. Türk edebiyat yazarı olan Mario Levi'nin 66 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından birçok kişi Mario Levi'nin hayatını ve kariyerini araştırıyor.

Mario Levi Kimdir?

Mario Levi, 1957 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi'nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi'nden mezun olmuştur.

Mario Levi Kimdir Vefat 1

Mario Levi, ilk öyküsünü 1975 yılında yazmıştır. 1984 yılından sonra, Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi birçok yayın organında yazılar yazmıştır. Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır. Ayrıca yazı atölyelerinde, bu yola gönül vermiş insanlara vefatına kadar Yazı Yaratımı dersleri de vermekteydi.

Mario Levi Kimdir Vefat 3

Mario Levi Eserleri

İlk kitabı Jacques Brel: Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu kitap üniversiteyi bitirme tezinin romanlaştırılmış şeklidir. 1990 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Bir Şehre Gidememek otobiyografik özellikler taşır ve yazarın hem aşkları, hem de çocukluk ve ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşması gibidir.

Kitap o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında ikinci kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir İstanbul’un azınlık çevrelerine ve topluma uyum sağlamakta zorlanan insanlarına yer verir. 1992 yılında daha çok bir “anlatı” olarak görmeyi yeğlediği ilk romanı En Güzel Aşk Hikayemiz'i yazdı.

Mario Levi Kimdir Vefat 4

1993'te başladığı İstanbul Bir Masaldı adlı kitabını altı yılda bitirerek 1999 yılında yayınladı.Bu kitap da yirmili yıllar ile seksenli yıllar arasında İstanbul’da yaşamış bir Yahudi ailesinin hikâyesidir. Şehrin öteki azınlıklarından kahramanlar bu hikâyede de görünür. Bu eseriyle 2000'de Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı. Lunapark Kapandı 2005 yılında yayımlandı. Size Pandispanya Yaptım 2013 yılında yayımlandı. Son kitabı olan "Bir Cümlelik Aşklar" Nisan 2016'da yayımlandı.
 

Editör: Nurseli Fırat