Dünya turunu Datça'da tamamlayan Fatih Aksu, yelkenlisini limana demirledi.

Datça Liman Başkanlığı, sosyal medya takipçileri ve kaptanlar tarafından karşılanan Aksu'ya kuru fasulye, pilav ikram edildi. 

Aksu gazetecilere, teknesi "Blue" ile 5 yıl 8 gün önce İstanbul'dan tek başına dünya turuna çıktığını belirterek, Datça'da yolculuğunu tamamladığını söyledi.

Dunyaturu2

35 BİN DENİZ MİLİ KATETTİ

Yelkenli teknesiyle 35 bin deniz mili katettiğini dile getiren Aksu, seyahatinde geçtiği güzergahlar ve ülkeleri anlattı.

Son olarak rotasını Datça'ya çevirdiğini belirten Aksu, "Çok şükür sonunda ülkemdeyim. Bu rotayı, tarihleri ve ziyaret ettiğim ülkeleri paylaştım ve birçok insan bu deneyimimi takip etti." diye konuştu. 

"5 YILDIR BU TEKNEDE YAŞIYORUM"

Fatih Aksu, 5 yıldır bu teknede yaşadığını, yaşam tarzının da denizcilik ve maceraya olan tutkusuyla şekillendiğini kaydederek, şöyle devam etti:

"Her yerden ikmal yaparak, balık tutarak ve yerel halktan meyve sebze alarak yaşamımı sürdürdüm. Artık kıyı şehirlerinde de ihtiyaç olan her şeyi bulabiliyorsunuz ancak zaman zaman balık tutup yemek zorunda kaldığım da oldu. Benim gibi denizciliğe ve maceraya düşkün herkes bunu yapabilir. Ailem, maceraperest ruh halime alışkın ve bu yolculuğu takip ediyorlar."

Dunyaturu3

"BU BİR ÇILGINLIK DEĞİL"

Bu hayali gerçekleştirmek isteyen çok insan olduğuna vurgu yapan Aksu,  "Bu bir çılgınlık değil, bu yolculuk hayal eden birçok insanın gerçekleştirmek istediği bir hayaldir. Ancak herkesin yapabileceği bir şey değildir." ifadesini kullandı.

Editör: Murat Kaya