Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden affını istedi. Erkan'ın istifasının ardından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu. Fatih Karahan, Erkan döneminde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Fatih Karahan Merkez Bankası 4

FATİH KARAHAN KİMDİR?

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuştur. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan Karahan, 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Fatih Karahan Merkez Bankası 2

FATİH KARAHAN HANGİ GÖREVLERDE YER ALDI?

Fatih Karahan, çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yapmıştır.

Fatih Karahan Merkez Bankası 1

Fatih Karahan, Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapmıştır. 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlayan Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atanmıştır. Fatih Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Editör: Ozan Barış Erim