2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) başvuruları geçtiğimiz günlerde başladı. YKS'ye katılacak adaylar başvurularını, ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin sitesinden yapabileceklekler. Peki, YKS başvuruları ne zaman bitecek? Üniversite sınavı başvurusu ne zaman son? İşte detaylar..

YKS-2024

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 8-9 Haziran'da uygulanacak 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) kılavuzuna göre, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlarda depremzede adaylara yönelik kontenjanlar olacak.

osym yks sinav 2

2024 YKS SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

YKS başvuruları, "https://ais.osym.gov.tr" adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından 26 Şubat'a kadar yapabilecek. Sınava başvurmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden erişebilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

ösym-yks-ek-tercih-kılavuzu-pdf

Ortaöğretim bilgisi MEB e-okul sistemine dahil olmayan adaylardan ÖSYM arşivinde de ortaöğretim bilgisi bulunmayan veya sistemdeki ortaöğretim bilgisinde değişiklik ya da düzeltme olan adaylar, 2024-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde bir başvuru merkezinden yapacak ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilecek.

ösym-yks-ek-tercih-başladı

YKS GEÇ BAŞVURU VAR MI, NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2024-YKS) geç başvuru da mümkün. Herhangi bir sebeple belirtilen tarihlerde başvurusunu tamamlayamayan adaylar için, geç başvurular 5-7 Mart 2024 tarihlerinde alınacak.

yks-2024-sınav

YKS BAŞVURU ÜCRETİ 2024 NE KADAR, KAÇ TL?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru ücreti yayınlanan kılavuzla beraber açıklandı. YKS Sınav ücretleri TYT/AYT/YDT her biri için 295,00 TL olarak belirlendi.

osym yks sinav 3

YKS TYT/AYT/YDT SINAV TARİHLERİ 2024

  • YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) 1. Oturum: 08.06.2024
  • YKS Alan Yeterlilik Testi (AYT) 2. Oturum: 09.06.2024
  • YKS Yabancı Dil Testi (YDT) 3. Oturum: 09.06.2024

YKS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Nurseli Fırat