Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) 3 milyon 120 bin 878 aday başvurdu. Üniversite eğitimi almak için gerekli olan YKS, 8 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 10.15'te başladı. Yoğun bir tempoyla YKS'ye hazırlanan adaylar, cumartesi ve pazar günlerinde yapılacak farklı oturumlara katılacaklar. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumdan oluşuyor. Peki 2024 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sıralama ve puanlar nasıl hesaplanır? İşte detaylar..

yks-ikinci-tercihler-ek-tercihler-ne-zaman

2024 YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 3 milyon civarı aday katılacak. Sınava katılan adayların aldıkları puanlar ile üniversite tercihlerini gerçekleştirecek. YKS sınavına katılan adayların cevapladıkları testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacak.

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

osym yks sinav 1

TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır. A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır.

Yks

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

2024 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

8-9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan YKS, adayların aldığı puanlarla üniversiteye geçişte oldukça önem arz edecek. ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları, 17 Temmuz 2024'te açıklanacak.

Editör: Nurseli Fırat