YÖK burs başvuru tarihleri merak ediliyor. Lisans ve Lisansüstü öğrencilerine yönelik verilen burs, öğrencileri desteklemek amacıyla YÖK tarafından veriliyor. Yükseköğretim Kurulu bursları artırdı.

yuksek ogretim kurulu yok (3)

YÖK, öncelikli alanlarda ve belirli programlarda lisans ve lisansüstü öğrencilerine nisan ayından geçerli olmak üzere üst sınırdan artırdı. Peki 2024 YÖK burs başvurusu ne zaman yapılacak? İşte detaylar..

2024 YÖK BURSU NE KADAR OLDU?

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, "100/2000 YÖK Doktora Bursu" bir işte çalışmayan öğrenciler için 7 bin 500 liradan 12 bin liraya, çalışanlar için 2 bin 500 liradan 4 bin liraya yükseltildi.

yuksek ogretim kurulu yok (2)

100/2000 YÖK Doktora Bursu, öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretecek doktoralı insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere veriliyor. Bu kapsamda devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrenciler YÖK tarafından destekleniyor.

Ayrıca YÖK'ün belirlediği devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen "YÖK Lisans Destek Bursu" 1875 liradan 3 bin liraya, Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencilerinin (TEBİP-Lisans) bursu 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltildi.

yuksek ogretim kurulu yok (1)

YÖK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

2024 YÖK bursu yeni dönem başvurularının ne zaman alınacağı henüz belli değil. Ancak önceki yıllar baz alındığında yaz aylarında başvuru sürecinin başlaması ön görülüyor.
Yükseköğretim Kurulu bursu için başvurular https://yoksis.yok.gov.tr/burslar adresi üzerinden alınacak. 

Editör: Nurseli Fırat