Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından alınan yeni karara göre; 17-18 Haziran'da yapılacak YKS sınavında üniversite adaylarının 12'nci sınıf ikinci dönem konularından muaf tutulacak.

YÖK’TEN YKS KARARI

Konuya ilişkin YÖK kararı ÖSYM’ye bildirilerek uygulamaya konulurken kararla ilgili bir açıklama yapıldı. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin sadece bölgedeki öğrencileri değil tüm Türkiye’deki ortaöğretim öğrencilerini etkilediği gerekçesiyle YKS ile ilgili durum değerlendirmesi yapılarak bu kararın alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İKİNCİ DÖNEM KONULARINDAN YKS’DE SORU ÇIKMAYACAK

“Bilindiği üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkân ve fırsat eşitliğini sağlayacak tedbirleri de alarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılmaktadır. Kurulumuz Kanun’un kendisine verdiği yetkiyi kullanmak suretiyle ülkemizde yaşanan bu olağanüstü şartları da göz önünde bulundurarak, ortaöğretim kurumlarında devam etmekte olan 12. sınıf ikinci dönemi öğrenimine ilişkin müfredattan öğrencilerimizi muaf tutarak 2023 YKS’de soru sorulmamasına karar vermiştir. Alınan karar ÖSYM’ye bildirilerek uygulamaya konulmuştur."