Ege Denizi'ndeki düzensiz göç hareketlerini izleyen sivil toplum kuruluşu "Aegean Boat Report", Yunanistan Sahil Güvenlik birimlerinin 25 Ocak'ta Midilli Adası açıklarında düzensiz göçmenleri yasa dışı şekilde geri iterken Avrupa Birliği'nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex'e ait bir teknenin olayı sadece izlemekle yetindiğini bildirdi.

YASA DIŞI GERİ İTME OLAYI

Aegean Boat Report'un raporuna göre, 25 Ocak'ta Afganistanlı 38 düzensiz göçmeni taşıyan bir tekne, Midilli'nin kuzeyine yaklaştığı sırada Yunan Sahil Güvenlik birimlerince durdurulup Türkiye'ye geri itildi. Frontex bünyesinde görev alan bir Letonya teknesinin olay yerinde bulunmasına rağmen bu yasa dışı müdahaleyi yalnızca izlediği kaydedildi.

GÖÇMENLERİN TANIKLIĞI

Raporda, düzensiz göçmenlerin çektiği videolara yer verildi. Videolarda, Yunanistan Sahil Güvenlik birimlerinin düzensiz göçmenleri taşıyan tekneyi, motorunu bozarak Türk kara sularına doğru ittiği görüldü. Göçmenlerin teknesi, Türk Sahil Güvenlik birimlerince tespit edilip Türkiye'ye getirildi. Frontex'e ait teknenin, bu yasa dışı müdahaleye şahit olmasına rağmen herhangi bir rapor düzenlemediği belirtildi.

FRONTEX'İN GERİ İTME SKANDALLARI

Frontex'in Yunanistan sahil güvenliğiyle birlikte dahil olduğu geri itme olaylarına ilişkin haberler, 2020'den itibaren uluslararası basında yer aldı. Bu haberlere göre, Yunan sahil güvenlik botları, Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen göçmenlerin botlarını engelleyip zarar verip hatta batırırken Frontex olanlara göz yumuyordu.

ULUSLARARASI TEPKİLER

Bu olaylar üzerine Brüksel'de eleştirilere, izahat talebi ve soruşturmalara hedef olan Frontex ve yönetiminin, temel hak ihlallerini önlemediği sonucuna varılsa da iddiaların arkası kesilmedi. Bu haberler, tanık ifadeleri, video kayıtları, uydu görüntüleri gibi çok sayıda kanıtla desteklendi.

FRONTEX'İN İHMALLERİ

Frontex'in veri tabanında yüzlerce düzensiz göçmenin Ege'de geri itilmesine yönelik kayıtların yer aldığı belirtildi. Avrupa basınına sızan rapora göre, Frontex'in üst düzey yetkilileri, muhtemel insan hakları ihlalleri vakalarını, kurumun temel haklardan sorumlu görevlilerinden sakladı. Bu olaylar üzerine Frontex'in son direktörü Fabrice Leggeri görevinden istifa etti.

Yunan Sahil Guvenlik Duzensiz Gocmen 15052024 Dha1

TÜRK SAHİL GÜVENLİK KURTARDI

Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığına bağlı Sahil Güvenlik Botları ‘TCSG-905’ ve ‘KB-20’ tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk kara sularına geri itilerek ölüme terk edilen lastik bot içindeki 11’i çocuk toplam 35 kaçak göçmen kurtarıldı. Kurtarılan kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, lastik bot içindeki kaçak göçmenlerin dalgalar arasında denizin ortasında mahsur kaldığı görülüyor.

Yunan Sahil Guvenlik Duzensiz Gocmen 15052024 Dha2

Editör: Mevlüt Peker