Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yaptığı saldırıların ölçüyü aştığını dile getirerek, "Gazze'deki mevcut durum, gereken tedbirlerin çok ötesine geçti" ifadesini kullandı. Kendi savunma haklarının önemli olduğunu kabul eden Yerapetritis, bu hakların kullanım şeklinin de gözetilmesi gerektiğine dikkat çekti.

KÜRESEL SORUNLARA YAKLAŞIM

Bir panelde konuşan Yerapetritis, dünyanın karşı karşıya olduğu revizyonizm, iklim değişikliği, göç, gıda kıtlığı ve kamu sağlığı krizleri gibi sorunlara değindi. Bu sorunların politik öngörülerin önünde engel teşkil ettiğini belirten Yerapetritis, bir bakanın başarısının artık öngörülerden ziyade, olası tüm senaryolara hazırlıklı olmak olduğunu vurguladı.

ORTADOĞU KRİZİ VE YUNANİSTAN'IN TUTUMU

Orta Doğu'daki krizin daha da kötüleşebileceği konusunda uyarıda bulunan Yunan Bakan, Yunanistan'ın politikasını sıraladı. Bu politika, Filistin halkını Hamas'tan ayrı görme, İsrail'in kendini savunma hakkını uluslararası hukuk dahilinde kullanması, iki devletli çözüm ve sivillerin korunmasına yönelikti.

GAZZE İÇİN İNSANİ KORİDOR ÇAĞRISI

Yerapetritis, Yunanistan'ın, Gazze için insani bir deniz koridorunun açılması konusunda aktif rol aldığını ve bu amaçla İsrail'i ziyaret ettiklerini ifade etti. Yunanistan'ın desteğini gösterme ve İsrail'in uyması gereken uluslararası sınırları vurgulama gayreti içinde olduklarını belirtti.

GAZZE'DE MAHSUR KALAN YUNAN VATANDAŞLARI

Gazze'de bulunan Aziz Porphyrius Manastırı'nda 8 Yunan vatandaşının İsrail saldırıları sebebiyle mahsur kaldığı haberleri paylaşıldı. Mahsur kalan vatandaşların durumu ile ilgili bilgiler, İsrail ve Mısır yetkilileriyle paylaşıldı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Kudüs'teki Başkonsolosluğu aracılığıyla söz konusu Yunan vatandaşlarıyla temas halinde olduğu ve tahliye için Refah Sınır Kapısı'nın açılmasının beklendiği bildirildi.

Kaynak: AA