Sosyal medyada son günlerde gündemden düşmeyen Yurt dışı çıkış harç ücretleri konusu araştırılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, "Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir." açıklamasında bulunmuştu. Peki yurt dışı çıkış ücreti nedir, ne kadar? Yurt dışı çıkış ücreti arttı mı? İşte güncel yurt dışı harç ücretleri..

Pasaport-3

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARÇ ÜCRETİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurt dışına çıkış yapan yolculardan talep edilen yurt dışı çıkış harcı, yurt dışına seyahat eden vatandaşlardan alınan bir vergidir. Türkiye'den yurt dışına seyahat eden vatandaşlardan alınan bir vergi olan yurt dışı çıkış harcı, pasaport kontrolü sırasında ödenir ve alınan gelir genel olarak ülke ekonomisine katkı sağlar.

Pasaport-4

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARÇ ÜCRETİ NE KADAR, KAÇ TL?

Gelir İdaresi, yurtdışı çıkış harcına yapılacak zam haberlerinin ardından bugünden harç pulu alan vatandaşlara “Geçerli olmaz” uyarısında bulundu. Gelir İdaresi Başkanlığı açıklamasında "Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez." dedi.

Yurt dışı çıkış harcı Temmuz 2019 ile Şubat 2022 döneminde 50 TL olan çıkış harcı, Mart 2022'de 150 TL'ye yükseltilmişti. 2024 yılı itibarıyla 150 TL olarak uygulanıyor.

Editör: Nurseli Fırat