DHA'nın haberine göre, Bakırköy Adalet Sarayı'nda görevli zabıt katibi Süleyman D., aralarında eski eşi ve annesinin de bulunduğu bir şebeke kurdu. Yüksek oranda kar payı ve faiz vadeden şebeke, iddiaya göre çok sayıda kişiyi yaklaşık 80 milyon lira dolandırdı. 

İddiaya göre, Süleyman D. tarafından kurulan şebeke, çevrelerindeki insanların güvenini kazanarak paralarını yüksek faiz ile kullanabileceklerini söyleyerek para topladı. Yüzde 10 kar payı veren şebeke, bir süre ödemeleri de düzenli olarak yaptı.

MAĞDURLARDAN, GAYRİMENKUL VE ARABA DEVRALDI

Ayrıca şebeke, bir çok vatandaştan arabalarını ve gayrimenkullerini geçici olarak devralma karşılığında da yüzde 10 kar payı vadetti. Yüksek kar payını gören bir çok kişi şebekeye; paralarını, evlerini ve arsalarını devretti. Bir süre sonra ise devralınan gayrimenkuller ve otomobiller hileli yöntemlerle farklı kişiler adına tescil edildi. Gayrimenkullerini geçici olarak veren mağdurlara, gayrimenkullerin başkasına satılacağı söylenerek tekrar para istendi.

EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

Yapılan şikayetlerin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul ve Balıkesir'de eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda, Zabıt Katibi Süleyman D.'nin de aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Yaklaşık 80 milyon lira değerinde vurgun yaptıkları belirlenen şebeke üyelerinden Süleyman D. ile şebekenin kasası olduğu iddia edilen Abbas K. tutuklandı. 11 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.